Najveći svetski proizvođač naočara pretrpeo napad ransomwarea
Vesti, 24.09.2020, 10:00 AM

Najveći svetski proizvođač naočara Luxottica navodno je pretrpeo sajber napad koji je blokirao rad kompanije u Italiji i Kini.
Luxottica zapošljava više od 80000 ljudi, a samo prošle godine kompanija je ostvarila prihod od 9,4 milijardi dolara.
Luxottica je proizvođač naočara poznatih brendova, uključujući Ray-Ban, Oakley, Oliver Peoples, Ferrari, Michael Kors, Bulgari, Armani, Prada, Chanel i Coach.
U petak uveče ljudi su počeli da izveštavaju da veb sajtovi za Ray-Ban, Sunglass Hut, LensCrafters, EyeMed i Pearle Vision ne rade i pitali se da li su hakovani.
Pored toga, portal one.luxotrica.com trenutno nije dostupan, a iz kompanije su rekli da rade na tome da sajt što pre bude ponovo u funkciji.
Italijanski mediji izvestili su da je kompanija pretrpela sajber napad, a kako u Italiji zaposleni nisu mogli da rade, poručeno im je SMS-om da se vrate kući, što su potvrdili i izvori iz sindikata.
Jedan zaposleni u kompaniji potvrdio je da se napad ransomwarea dogodio u nedelju uveče, i da je pogodio ogranke kompanije u celom svetu.
Da li je bilo krađe podataka pokazaće vreme, jer ako napadačima ne bude plaćena otkupnina, ukoliko su podaci ukradeni, pojaviće se na internetu.
Firma Bad Packets tvrdi da je Luxottica imala Citrix ADX uređaj koji ima poznatu ranjivost (CVE-2019-19781) koja je popularna među sajber-kriminalcima koji koriste ransomware za napade. Ista ranjivost korišćena je u napadu ransomwarea na nemačku bolnicu koji je rezultirao smrću pacijenta.

Izdvojeno
U Chrome Web prodavnici otkrivene opasne ekstenzije, ugroženo 1,7 miliona korisnika

Istraživači iz Koi Security otkrili su dvanaest ekstenzija sa ukupno 1,7 miliona preuzimanja, koje mogu da prate aktivnost korisnika, kradu podatke ... Dalje
Hunters International: Kraj ransomware bande ili početak nove prevare?
.jpg)
Ransomware grupa Hunters International tvrdi da je stavila tačku na svoje delovanje i da će svim svojim žrtvama ponuditi besplatni softver za deši... Dalje
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Pratite nas
Nagrade