NSA postavila špijunski softver u 100000 računara širom sveta
Vesti, 15.01.2014, 10:34 AM
Američka obaveštajna agencija NSA postavila je u skoro 100000 računara širom sveta, ali ne i u SAD, softver koji omogućava agenciji nadzor nad tim računarima ali i stvaranje digitalnog kanala za pokretanje sajber napada, piše američki Njujork Tajms.
Pozivajući se na interna dokumenta NSA i citirajući kompjuterske stručnjake i američke zvaničnike, Tajms piše da NSA koristi tehnologiju koja omogućava agenciji da uz pomoć radio talasa pristupa kompjuterima koje druge zemlje, neprijateljske pa čak i savezničke, pokušavaju da zaštite od špijuniranja i sajber napada.
Špijunski softver NSA instalira uglavnom pristupajući kompjuterskim mrežama, ali agencija sve više koristi i tajnu tehnologiju koja joj omogućava pristup računarima i menjanje podataka na njima čak i kada oni nisu povezani sa internetom. U većini slučajeva, hardver koji je neophodan za primenu ove tehnologije ubacuju špijuni, proizvođači ili nesvesno čak i korisnici računara.
Tajms navodi da se tehnologija koju NSA koristi od 2008. godine oslanja na radio talase koji se mogu prenositi sa malih čipova i USB kartica tajno ubačenih u računare.
Tehnologija čije korišćenje NSA pravda potrebom “aktivne odbrane” koristi se za špijuniranje jedinica kineske i ruske vojske, mreža i sistema policije Meksika, narko kartela, trgovinskih institucija Evropske unije pa čak i za špijuniranje američkih partnera u borbi protiv terorizma kao što su Saudijska Arabija, Indija i Pakistan.
Najčešća meta NSA i njenog partnera iz Pentagona, američke Sajber komande, je kineska vojska. SAD su često optuživale kinesku vojsku za sajber napade na američke industrijske i vojne ciljeve, krađu intelektualne svojine, tehnologije i informacija. Kada su Kinezi ubacivali sličan softver u kompjuterske sisteme američkih kompanija i vladinih agencija, američki zvaničnici, pa čak i predsednici, su oštro protestvovali, podseća Njujork Tajms.
Ono što je novo ovde je razmera i sofisticiranost kapaciteta agencije da uđe u računare i mreže kojima niko nikada nije mogao da pristupi, kažu stručnjaci.
Nema dokaza da je NSA postavljala svoj špijunski softver ili koristila tehnologiju radio talasa na teritoriji SAD. Iz NSA su odbili da komentarišu obim programa Quantum (kako glasi tajno ime ovog programa), ali su insistirali da se delovanje NSA ne može porediti sa delovanjem Kine.
Portparol agencije Vejni Vajns rekla je Tajmsu da su aktivnosti NSA usmerene isključivo protiv opravdanih stranih ciljeva kao odgovor na obaveštajne potrebe. Ona je naglasila da NSA ne koristi obaveštajne kapacitete za krađu trgovinskih tajni stranih kompanija u ime američkih kompanija da bi se poboljšala njihova konkurentnost na međunarodnom tržištu ili povećao njihov profit.
Tajms podseća da je holandski list NRC Handelsblad nedavno objavio mapu koja pokazuje gde je NSA postavila špijunski softver, ponekad čak i uz pomoć lokalnih vlasti.
Nemački Špigl je takođe krajem godine objavio informacije o hardverskim proizvodima NSA koji mogu da tajno primaju i emituju signale sa računara, piše Tajms.
U petak se očekuje da američki predsednik Barak Obama saopšti koje je od predloženih preporuka radne grupe o ograničavanju aktivnosti NSA prihvatio.
Izdvojeno
Hakovano 16 ekstenzija za Chrome, ugroženi podaci 600.000 korisnika
Najmanje 16 ekstenzija za Chrome kompromitovano je u phishing napadima na izdavače ekstenzija za veb pregledač u Chrome Web Store. Time su ugroženi... Dalje
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Pratite nas
Nagrade