NATO upozorio da će sajber napade tretirati na isti način kao oružani napad

Vesti, 21.06.2021, 09:00 AM

NATO upozorio da će sajber napade tretirati na isti način kao oružani napad

NATO je upozorio da je spreman da sajber napade tretira na isti način kao oružani napad na bilo koga od saveznika i reaguje vojnim odgovorom protiv počinilaca.

U saopštenju koje su objavile vlade koje su prisustvovale sastanku Severnoatlantskog saveta u Briselu, vojna alijansa je otkrila da je usvojila "Sveobuhvatnu politiku sajber odbrane", koja će omogućiti odluke o pozivanju na član 5 „od slučaja do slučaja“, nakon sajber napada. Prema članu 5 NATO ugovora, prvi put potpisanog 1949. godine, kada je bilo koji saveznik NATO žrtva oružanog napada, to će se smatrati napadom na sve članice alijanse, koje će teoretski preduzeti sve radnje potrebne za odbranu tog saveznika.

NATO kaže da sajber pretnje alijansi postaju “složene, destruktivne i sve češće”. Alijansa ističe da nedavni ransomware napadi i druge vrste sajber napada „koji ciljaju kritičnu infrastrukturu i demokratske institucije” mogu imati sistemske efekte i naneti značajnu štetu.

Primeri ove vrste incidenata uključuju napad ransomwarea na Colonial Pipeline prošlog meseca, zbog kojeg je najveći američki naftovod bio privremeno van funkcije, i napade na SolarWinds krajem 2020. godine, za koje se sumnja da su ih izveli ruski hakeri uz podršku države.

NATO je nekoliko puta u poslednjih nekoliko godina signalizirao da sajber napade smatra legitimnim vojnim domenom, a nova politika pojašnjava ovaj stav.

„Alijansa je odlučna da u svakom trenutku koristi čitav spektar mogućnosti za aktivno odvraćanje, odbranu i suzbijanje čitavog spektra sajber-pretnji, uključujući i one sprovedene u okviru hibridnih kampanja, u skladu sa međunarodnim zakonom“, navodi se u saopštenju. U saopštenju se takođe upozorava na rastući bezbednosni izazov koji Kina postavlja pred alijansu svojim “ambicijama i asertivnim ponašanjem“, što uključuje sajber pretnje i kampanje dezinformacija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje