Malver Kovter se širi preko lažnih ažuriranja za browsere i Flash
Vesti, 10.10.2017, 09:30 AM
Grupa koju su bezbednosni istraživači nazvali KovCoreG koristi lažni browser i lažna ažuriranja za Flash kako bi prevarila korisnike da instaliraju malver Kovter.
Napadači koriste maliciozne reklame na PornHubu da bi preusmerili korisnike na sajt na kome se potencijalne žrtve pozivaju na hitno ažuriranje. U zavisnosti od browsera koji koriste, korisnici dobijaju različite poruke.
Primera radi, od korisnika koji dođu na stranicu preko browsera Chrome i Firefox se traži da preuzmu ažuriranje za browser, dok se od korisnika Internet Explorera i Edgea traži da preuzmu ažuriranje za Flash.
Fajlovi koji se preuzimaju, JavaScript (Chrome, Firefox) i HTA (IE, Edge), instaliraju Kovter, višenamenski malver downloader koji na zaraženi računar može da preuzme malver koji će izvesti prevare sa reklamama, ransomware, malver koji krade informacije i druge.
Istraživači iz kompanije Proofpoint koji su otkrili ovu kampanju informisali su o tome PornHub i Traffic Junky, oglasnu mrežu koju je grupa KovCoreG zloupotrebila. Obe kompanije su i ntervenisale i sporne reklame su uklonjene, ali istraživači su očekivali da će se pojaviti na drugim mestima, što se i dogodilo - trenutno ih ima na Yahooovim sajtovima.
Grupa KovCoreG prati novi trend u malvertajzingu (zlonamerno reklamiranje) - ona je fokusirana na preusmeravanje korisnika na sajtove na kojima će biti prevareni, ili će preuzimati maliciozne fajlove, umesto da ih usmeravaju na exploit alate.
KovCoreG filtrira žrtve tako da napada samo one koje želi. Kampanja koja je primećena na PornHubu ciljala je korisnike u SAD, Velikoj Britaniji, Kanadi i Australiji.
Istraživači su primetili da se preuzeti fajlovi - JavaScript i HTA fajlovi - neće izvršiti na računaru ako IP adresa računara ne prođe iste ISP i geo filtere.
Pre dve nedelje, istraživači iz kompanije Malwarebytes otkrili su sličnu malvertajzing kampanju na MSN.com, sa malicioznim reklamama koje je isporučivala oglasna mreža Taboola. Ove reklame preusmeravaju korisnike na sajtove na kojima ih čeka lažna tehnička podrška.
Izdvojeno
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Pratite nas
Nagrade