MUP apelovao na građane da budu oprezni zbog sve češćih pokušaja prevara na internetu
Vesti, 07.02.2025, 16:00 PM
![MUP apelovao na građane da budu oprezni zbog sve češćih pokušaja prevara na internetu](/thumbs/v2_2514_MUP.jpeg)
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Služba za borbu protiv visokotehnološkog kriminala i Posebno odelјenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izdali su saopštenje u kome upozoravaju građane na sve češće pokušaje prevara na internetu.
Posebno je aktuelna „fišing“ prevara u kojoj prevaranti šalјu građanima lažne SMS poruke predstavlјajući se kao Pošta Srbije sa zahtevom da ažuriraju određene podatke kako bi im paket bio isporučen. Ove poruke sadrže linkove koji vode ka lažnim veb stranicama, a unošenjem podataka rizikujete krađu ličnih podataka i finansijski gubitak.
„Upozoravamo građane da budu obazrivi, da ne otvaraju sumnjive linkove i da ne dostavlјaju svoje podatke nepoznatim licima. Podsećamo građane da Pošta Srbije nikada neće tražiti ovakve podatke putem SMS poruka“, navodi se u saopštenju MUP-a.
Pored navedenog primetan je porast investicionih prevara, u kojima se građanima obećava brza i laka zarada ulaganjem u akcije ili kriptovalute, kao i takozvane romantične prevare, u kojima su posebno ugrožene starije sugrađanke, od kojih prevaranti, lažno se predstavlјajući kao vojnici, doktori ili poznate ličnosti, zahtevaju uplatu određenih novčanih sredstva iz različitih razloga.
MUP apeluje na sve građane da budu oprezni, da ne nasedaju na ovakve prevare, a da za plaćanja putem interneta limitiraju dnevni iznos novčanih sredstava, ili koriste namenske platne kartice i račune za takva plaćanja.
![Acronis](/s2.png)
Izdvojeno
Microsoft Edge ima novu AI funkciju za zaštitu od scareware-a u realnom vremenu
Microsoft Edge 133 koji se trenutno isporučuje korisnicima širom sveta donosi nekoliko poboljšanja, uključujući novu funkciju blokiranja program... Dalje
Stručnjaci upozoravaju na talas lažnih DeepSeek sajtova koji kradu podatke za prijavljivanje i kriptovalutu
![Stručnjaci upozoravaju na talas lažnih DeepSeek sajtova koji kradu podatke za prijavljivanje i kriptovalutu](/thumbs/v1_9792_Deep Seek.jpg)
Desetine lažnih DeepSeek veb sajtova koriste se za krađu kriptovaluta, phishing i prevare, upozorava Bitdefender. Istraživač Dominik Alvijeri otkr... Dalje
MUP apelovao na građane da budu oprezni zbog sve češćih pokušaja prevara na internetu
![MUP apelovao na građane da budu oprezni zbog sve češćih pokušaja prevara na internetu](/thumbs/v2_2514_MUP.jpeg)
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Služba za borbu protiv visokotehnološkog kriminala i Posebno odelјenje za borbu protiv visokote... Dalje
Prihodi ransomware grupa u značajnom padu, sve više žrtava napada odbija da plati kriminalcima
![Prihodi ransomware grupa u značajnom padu, sve više žrtava napada odbija da plati kriminalcima](/thumbs/v2_8435_cybersecurity-7119389_1280 (1).jpg)
Prošle godine isplate ransomware grupama su smanjene za 35% u odnosu na prethodnu godinu, a razlog za to je sve češće odbijanje žrtava da plate k... Dalje
Prošle godine kompromitovano više od 5 milijardi naloga
![Prošle godine kompromitovano više od 5 milijardi naloga](/thumbs/v2_8125_philipp-katzenberger-iIJrUoeRoCQ-unsplash (13).jpg)
Broj kompromitovanih naloga u 2024. porastao je osam puta u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu je skoro polovina svih kompromitovanih naloga iz sam... Dalje
Pratite nas
Nagrade