Lažni Chat GPT dodatak za Google Chrome otima Facebook naloge

Vesti, 14.03.2023, 09:00 AM

Lažni Chat GPT dodatak za Google Chrome otima Facebook naloge

Istraživači Guardio Labsa otkrili su lažnu ChatGPT ekstenziju za Google Chrome koja otima Facebook naloge i kreira lažne administratorske naloge.

„Hakovanjem Facebook poslovnih naloga visokog profila, napadač stvara elitnu armiju botova”, navodi se u izveštaju Guardio Labsa. „Ovo mu omogućava da gura plaćene oglase na Facebooku na račun svojih žrtava poput crva koji se samo širi.“

Ekstenzija „Quick access to Chat GPT“, imala je oko 2.000 instalacija dnevno od 3. marta 2023. do 9. marta 2023. kada ju je Google povukao iz Chrome veb prodavnice.

Lažna ekstenzija se reklamira putem sponzorisanih objava na Facebooku kao dodatak za veb pregledač Google Chrome koji omogućava povezivanje sa ChatGPT.

Ona je takođe dizajnirana da krišom prikuplja kolačiće i podatke Facebook naloga koristeći već aktivnu sesiju. Ovo se postiže korišćenjem dve lažne Facebook aplikacije - portal i msg_kig - za održavanje backdoor pristupa i dobijanje potpune kontrole nad ciljanim profilima. Proces dodavanja aplikacija na Facebook naloge je potpuno automatizovan.

Oteti Facebook poslovni nalozi se zatim koriste za reklamiranje ekstenzije, čime se širi armija Facebook botova.

Sajber-kriminalci pokušavaju da kapitalizuju ogromnu popularnost OpenAI-ovog ChatGPT od njegovog objavljivanja krajem prošle godine, nudeći ljudima da instaliraju lažne verzije chatbota.

Prošlog meseca otkriveni su lažni sajtovi, kao što je „chat-gpt-pc.online“, koji su reklamirani na društvenoj mreži Facebook. Na pomenutom sajtu posetioci su, preuzimajući lažnu aplikaciju ChatGPT za Windows, inficirali svoje računare malverom za krađu informacija Redline. Drugi lažni sajtovi sa istim mamcem inficirali su računare posetilaca malverima Lumma i Aurora.

Takođe su primećene lažne ChatGPT aplikacije u Google Play prodavnici i drugim prodavnicama Android aplikacija, koje su inficirale mobilne uređaje malverom SpyNote.

„Nažalost, uspeh viralnog AI alata je takođe privukao pažnju prevaranata koji koriste ovu tehnologiju za sprovođenje visoko sofisticiranih investicionih prevara protiv neopreznih korisnika interneta“, upozorio je prošle nedelje Bitdefender.

Naslovna fotografija: Jonathan Kemper / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje