Lažne verzije popularnog softvera kriju opasni malver

Vesti, 08.11.2022, 08:30 AM

Lažne verzije popularnog softvera kriju opasni malver

Istraživači bezbednosti iz BlackBerryjevog Threat Research and Intelligence tima upozorili su na lažne verzije softvera SolarWinds Network Performance Monitor, menadžer lozinki KeePass i PDF Reader Pro koje se nude na lažnim veb sajtovima. U ovim lažnim verzijama popularnog softvera krije se malver RomCom RAT.

Ciljevi sajber-kriminalaca koji šire RomCom RAT su u Ukrajini i određenim zemljama engleskog govornog područja poput Velike Britanije.

„S obzirom na geografiju meta i trenutnu geopolitičku situaciju, malo je verovatno da je RomCom RAT akter pretnje motivisan sajber kriminalom“, kažu istraživači.

Njihovo upozorenje usledilo je nedelju dana nakon što je kanadska kompanija za sajber bezbednost otkrila ciljanu fišing kampanju usmerenu na ukrajinske entitete, u kojoj se takođe distribuirao trojanac za daljinski pristup RomCom RAT. Nepoznati napadači su koristili trojanizovane varijante Advanced IP Scanner i pdfFiller kao droppere za preuzimanje malvera.

U najnovijoj kampanji napadači koriste lažne veb sajtove sa sličnim imenom domena kao originalni sajtovi, na kojima se nalaze programi za instalaciju malvera predstavljeni kao legitiman softver, a potencijalnim žrtvama napadači šalju fišing emailove sa linkom koji ih dovodi do lažnih sajtova.

„Dok preuzimate besplatnu probnu verziju sa lažnog veb sajta SolarWindsa, pojavljuje se legitimni obrazac za registraciju“, objasnili su istraživači. „Ako se popuni, pravi prodavci SolarWindsa mogli bi kontaktirati žrtvu. Ta taktika dovodi žrtvu u zabludu da je nedavno preuzeta i instalirana aplikacija potpuno legitimna.“

Osim SolarWindsa, napadači na isti način zloupotrebljavaju popularni menadžer lozinki KeePass i PDF Reader Pro.

Upotreba RomCom RAT-a je takođe povezana sa sajber-kriminalcima povezanim sa ransomwareom Cuba i malverom Industrial Spy.

S obzirom na međusobno povezanu prirodu ekosistema sajber kriminala, nije jasno da li su u pitanju isti napadači ili se malver nudi na prodaju kao usluga drugim sajber-kriminalcima.




Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru

Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje