Lažne Amazon poklon kartice kriju malver Dridex
Vesti, 30.12.2020, 10:00 AM
Praznici su vreme poklona, ali ako vam poklon ovih dana stigne od Amazona, ne prihvatajte ga. Grupa koja stoji iza malvera Dridex šalje lažne Amazon poklon kartice.
Dridex je modularni bankarski trojanac koji može da uradi mnogo toga lošeg na vašem uređaju, uključujući krađu podataka za prijavljivanje, evidentiranje pritiska na tastere, pravljenje snimaka ekrana i preuzimanje i instaliranje drugih malvera.
Dridex je posebno opasan jer je poznato da distributerima ransomwarea DoppelPaymer i BitPaymer omogućava pristup kompromitovanim mrežama.
Kriminalne grupe koje distribuiraju malvere obično koriste aktuelne događaje i praznike kao teme za fišing kampanje kako bi namamile ljude da otvaraju priloge u e-mailovima.
Takav je slučaj i sa aktuelnom fišing kampanjom koju je otkrila firma Cybereason, gde kriminalci potencijalnim žrtvama daruju Amazon poklon kartice koje se šalju e-mailom.
Da bi iskoristili poklon Amazona od 100 dolara korisnici moraju da kliknu na link u e-mailu.
Kada se klikne na link, preuzima se Word dokument sa nazivom „Amazon_Gift_Card“, „Order_Gift_Cart“ ili „Amazon_eGift-Card“.
Kada se otvori fajl, žrtva će videti obaveštenje da je dokument napravljen u online verziji Microsoft Officea i od nje će se tražiti da klikne na „Omogući sadržaj“. Ako to uradi, maliciozni makro će na računaru žrtve preuzeti i instalirati malver Dridex, a možda i druge malvere.
S obzirom na to da smo u vreme praznika prinuđeni da se ne viđamo sa dragim ljudima zbog aktuelne situacije sa pandemijom, poklon kartice će verovatno biti uobičajeni poklon. Zbog toga je važno imati na umu da vam Amazon nikada neće tražiti da preuzmete fajl da biste iskoristili poklon.
Legitimni e-mail sa poklon karticom za Amazon sadrži kod koji koristite na Amazonovom sajtu da biste dodali sredstva na svoj račun.
Ako primite bilo kakav e-mail sa poklon karticom a od vas se traži da preuzmete i otvorite Word dokument, odmah ga zatvorite. Ako i dalje niste sigurni da li je eGift kartica legitimna, kontaktirajte pošiljaoca telefonom (ne preko e-maila!) i pitajte da li vam je poslao poklon.
Izdvojeno
Hakovano 16 ekstenzija za Chrome, ugroženi podaci 600.000 korisnika
Najmanje 16 ekstenzija za Chrome kompromitovano je u phishing napadima na izdavače ekstenzija za veb pregledač u Chrome Web Store. Time su ugroženi... Dalje
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Pratite nas
Nagrade