Lažna ekstenzija za Chrome lajkuje umesto vas i preuzima kontrolu nad vašim Facebook nalogom
Vesti, 22.02.2013, 07:36 AM

Stručnjaci firme Bitdefender upozorili su korisnike interneta na lažnu ekstenziju za Chrome koja, između ostalog, može preoteti kontrolu nad Facebook nalogom.
Link za preuzimanje ekstenzije pod nazivom „Business Flash Player“ možete dobiti u spam emailu, a klik na link odvešće vas na stranicu Chrome Web Store.
Ekstenzija koja je predstavljena kao „poslovna“ verzija Flash player-a, šta god to značilo, može biti izvor brojnih nevolja za korisnika zaraženog računara. Između ostalog, ona nadgleda aktivnosti žrtve na internetu, i kada zahvaljujući cookies-ima otkrije da se korisnik zaraženog računara prijavio na Facebook, ona omogućava kriminalcima koji su njeni autori i distributeri da koriste nalog žrtve onako kako to žele. Uz pomoć Javascript koda koji će reći ekstenziji šta da uradi sa nalogom, kriminaci postaju "suvlasnici" naloga.
Ekstenzija iza leđa žrtve „lajkuje“ stranice, objavljuje maliciozne linkove za potrebe novih fišing kampanja i šalje spam poruke prijateljima žrtve. Zanimljivo je da neke od stranica koje lajkuje ekstenzija imaju preko 40000 lajkova, uprkos tome što na tim stranicama nema bilo kakvog sadržaja.
Stručnjaci Bitdefender-a kažu da se takve stranice prodaju na ruskim hakerskim forumima po ceni od 150 do 200 dolara za stranicu sa 100000 lajkova i to onima koji traže način da prodaju falsifikovanu robu korisnicima društvene mreže ili da distribuiraju svoje malvere ili nešto treće.
Kada neko kupi takvu stranicu sa stotinama hiljada fanova ali bez sadržaja, on jednostavno može da promeni njeno ime i sadržaj. Izgled i naziv stranice mogu biti promenjeni tako da ona izgleda kao da je stranica nekog poznatog brenda. Bitdefender je identifikovao jednu takvu stranicu koja se koristi za prodaju sportske opreme Nike.
Jasno je da je grupa koja stoji iza ove ekstenzije želela da pomoću nje unovči lajkove korisnika društvene mreže.
Kriminalci mogu ukrasti Facebook cookies-e uz pomoć ove ekstenzije i pomoću njih pristupiti nalogu sa drugog računara. „Na taj način možete izgubiti svoj nalog“, kažu iz Bitdefender-a.
Na kraju, antivirusni programi uglavnom ovu ekstenziju ne prepoznaju kao lažnu, osim ako program ne uključuje web filtere, tako da ekstenzija može dugo ostati u browser-u.
Ekstenzija je već uklonjena iz Chrome Web Store-a, ali ako sumnjate da ste naseli na ovu prevaru ili neku sličnu, preporuka stručnjaka je da se najpre odjavite sa Facebook-a i da potom uklonite lažnu ekstenziju iz svog browser-a.

Izdvojeno
Lažni AI alat na Fejsbuku: umesto videa korisnici preuzimaju malver

Sajber kriminalci su pokrenuli novu i veoma razrađenu kampanju distribucije malvera, oslanjajući se na popularnost veštačke inteligencije. U centr... Dalje
Google Chrome sada može da menja vaše kompromitovane lozinke umesto vas

Google je najavio novu funkciju u svom pregledaču Chrome koja omogućava ugrađenom menadžeru lozinki (Password Manager) da automatski promeni lozi... Dalje
Otkriveno više od 100 lažnih ekstenzija za Chrome: skriveni špijuni u pregledaču kradu lozinke i naloge

Od februara prošle godine za sada nepoznati sajber kriminalac (ili grupa) napravio je više 100 lažnih Chrome ekstenzija. Ove ekstenzije, koje se na... Dalje
AirBorne: Zbog brojnih ranjivosti u Apple AirPlay milioni uređaja podložni hakerskim napadima

Brojne bezbednosne ranjivosti otkrivene u Apple AirPlay-u, koje su nazvane zajedničkim imenom „AirBorne“, mogu se koristiti pojedinačno ... Dalje
Proton preti da će napustiti Švajcarsku zbog predloženih izmena zakona

Predloženi propisi o nadzoru u Švajcarskoj su „otprilike ekvivalentni“ ruskim zakonima i mogli bi da primoraju Proton da preseli svoje s... Dalje
Pratite nas
Nagrade