Krekovanje antivirusa
Vesti, 16.01.2011, 23:37 PM
Programi za krekovanje komercijalnog softvera su, na žalost, i dalje popularni među korisnicima na internetu. Oni su predmet pažnje i autora malicioznih programa, koji su pripremili nekoliko iznenađenja za one bi želeli da besplatno koriste komercijalne programe ne mareći za posledice.
Ne tako davno, otkrili smo Trojanca droppera koji je predstavljen kao generator aktivacionog ključa za proizvode Kapersky Lab. Naziv fajla je kaspersky.exe.
Kada se pokrene, fajl prikazuje prozor generatora ključa sa zahtevom upućenim korisniku da odabere proizvod. Nakon što korisnik odabere željenu opciju, program pokreće generisanje ključa.
Prozor keygena
I dok korisnik koji bi da program koristi a da za to ne plati čeka rezultat, Trojanac dropper neprimetno instalira dva maliciozna koda koji se pokreću na kompjuteru korisnika.
Jedan od ova dva koda koje je Kaspersky Lab otkiro i identifikovao je Trojan.MSIL.Agent.aor. On krade podatke o registraciji drugih programa, kao i lozinke, uglavnom one za online igrice. On brižljivo skladišti sve ukradene podatke u okviru jednog fajla. Deo tog fajla prikazan je na slici ispod.
Deo fajla sa podacima o registraciji softvera koji se nalaze na listi
Pored toga, Trojanac menja "hosts" sistemski fajl kako bi blokirao pristup brojnim veb-sajtovima. Zanimljivo je da je reč o veb-sajtovima kao što su virustotal.com i virusscan.jotti.org, koji korisnicima nude skeniranje pomoću programa mnogih proizvođača antivirurusa, koji tako postaju nedostupni korisniku.
Deo izmenjenog hosts fajla:
##Do not touch this file, changing it will cause SERIOUS damage to your computer
127.0.0.1 virustotal.com
127.0.0.1 www.virustotal.com
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/en
127.0.0.1 www.virusscan.jotti.org/en
Drugi maliciozni kod kojeg instalira Trojanac dropper je tipični backdoor koji ima funkcionalnost keyloggera prikupljajući podatke o aktivnostima korisnika na tastaturi. On je identifikovan kao Trojan.Win32.Liac.gfu.
Dakle, pokretanjem navodnog generatora aktivacionog ključa za Kaspersky Internet Security će vam doneti nekolicinu veoma malicioznih programa na kompjuteru, sa kojima će KIS potom morati da se izbori i da ih ukloni. Naravno, KIS će to moći da učini sa aktivacionim ključem kojeg je generisao "keygen" koji zaista funkcioniše.
Izdvojeno
Malver PlugX daljinski obrisan sa još nekoliko hiljada računara
Malver PlugX uspešno je obrisan sa više od četiri hiljade zaraženih računara, saopštili su Ministarstvo pravde SAD i FBI. Ovaj nevidljivi malver... Dalje
Microsoft otkrio opasnu ranjivost macOS-a koja hakerima omogućava pristup podacima i kameri računara
Zaštita integriteta sistema (System Integrity Protection, SIP) macOS-a je ključna za zaštitu Appleovog operativnog sistema od malvera i drugih pret... Dalje
Malveri koji kradu podatke sa zaraženih računara šire se preko krekovanog softvera
Istraživači iz kompanije Trend Micro upozorili su da sajber kriminalci šire lažne instalacione programe prepune malvera koji kradu podatke sa zara... Dalje
DoubleClickjacking: Nova tehnika napada ugrožava onlajn naloge
Stručnjak za sajber bezbednost Paulos Jibelo pokazao je novu tehniku napada koja bi mogla značajno ugroziti bezbednost onlajn naloga. Reč je o napa... Dalje
Kad se ljubav ugasi promenite lozinke - istraživanje otkrilo alarmantne podatke o špijuniranju bivših partnera
Kada se veze okončaju, tuga nije jedini problem - u digitalnom dobu, problem su sve češće i deljeni uređaji, lozinke i onlajn nalozi. Prema istra... Dalje
Pratite nas
Nagrade