Kopija popularne ekstenzije ''ChatGPT for Google'' krade Facebook naloge
Vesti, 23.03.2023, 10:00 AM
Više od 9000 ljudi preuzelo je iz Chrome veb prodavnice trojanizovanu verziju legitimnog ChatGPT dodataka za Chrome, koja krade Facebook naloge.
Ekstenzija je kopija popularnog dodatka za Chrome pod nazivom „ChatGPT for Google“ koji nudi integraciju sa ChatGPT-om u rezultatima pretrage i koja ima više od milion instalacija. Zlonamerna verzija ima dodatni kod koji je zaslužan za krađu kolačića Facebook sesija korisnika.
Ekstenzija koju je otkrio istraživač Guardio Labsa Nati Tal, objavljena je u Chrome veb prodavnici 14. februara ove godine. Međutim, njen autor je počeo da je reklamira putem oglasa u Google pretrazi tek 14. marta, i od tada je ovaj dodatak za Chrome imao oko 1000 instalacija dnevno.
Tal, koji je o svom otkriću obavestio Google, kaže da ekstenzija komunicira sa istom infastrukturom kao i sličan dodatak za Chrome koji je primećen početkom meseca i koji je imao više od 4000 instalacija do trenutka kada ga je Google uklonio iz svoje prodavnice. Tal zbog toga veruje da je ovaj dodatak deo iste kampanje, i da su ga oni koji stoje iza nje čuvali kao rezervu u slučaju da njihova prva ekstenzija bude otkrivena i uklonjena iz Chrome veb prodavnice.
Ekstenzija je reklamirana putem oglasa u rezultatima pretrage koji se pojavljuju kada se traži „Chat GPT 4“. Ovi plaćeni oglasi vode korisnike na lažnu stranicu „ChatGPT for Google“, a odatle na stranicu dodatka u zvaničnoj Chrome veb prodavnici.
Nakon instalacije, ekstenzija radi oni što se od nje očekuje - ChatGPT integracija u rezultatima pretrage, ali takođe pokušava da ukrade kolačiće sesije za Facebook naloge.
Ukradeni kolačići omogućavaju napadačima da se prijave na Facebook naloge žrtava i dobiju pun pristup njihovim profilima, uključujući i funkcije oglašavanja u poslovne svrhe.
Malver zloupotrebljava Chrome Extension API da bi došao do Facebook kolačića koje šifruje pomoću AES ključa. Ukradeni podaci se zatim šalju na server napadača. Napadači zatim dešifruju ukradene kolačiće da bi preoteli Facebook naloge žrtava koje onda koriste za zlonamerne reklamne kampanje ili distribuciju zabranjenog propagandnog materijala.
Malver automatski menja podatke za prijavu za kompromitovane Facebook naloge kako bi sprečio žrtve da vrate kontrolu nad njima. Ime i slika profila se zamenjuju imenom i slikom osobe po imenu „Lilly Collins“ koja ne postoji.
Google je sada uklonio ovu ekstenziju iz Chrome veb prodavnice, ali nema sumnje da napadači imaju i plan B i da bi se uskoro mogla pojaviti njihova nova ekstenzija.
Naslovna fotografija: Guardio Labs
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade