Koji su programi bili najranjiviji u 2014.
Vesti, 10.12.2014, 16:02 PM
Iako neke ranjivosti u popularnim programima dobijaju naslove u medijima, one često nisu među propustima sa kojima se većina nas redovno susreće.
Kompanija Secunia objavila je listu na kojoj se nalazi 20 programa u kojima je zabeleženo najviše ranjivosti tokom tromesečnog perioda, od avgusta do oktobra. Secunia je pregledala 50000 proizvoda među kojima se izdvojilo 20 programa koji su imali najviše objavljenih ranjivosti svakog meseca.
Ukupan broj ranjivosti je 1841, od kojih su neke ispravljene na dan kada su objavljene informacije o njima, ali za mnoge još uvek nema zakrpa.
Google Chrome je u avgustu i oktobru bio na vrhu liste programa sa najvećim brojem bezbednosnih propusta, sa 64 propusta u avgustu i 162 u oktobru. Tokom tri meseca Chrome je zakrpljen 243 puta.
U septembru je prvoplasirani bio Appleov operativni sistem OS X.
Veliki broj otkrivenih ranjivosti u Chromeu mogao bi biti posledica motivacije koju imaju lovci na bagove koje Google nagrađuje za njihova otkrića. U septembru je Google utrostručio maksimalne iznose novčanih nagrada za istraživače nastojeći da ih motiviše da nastave sa radom.
U oktobru Chrome nije bio usamljen među browserima kada je reč o brojnim novootkrivenim ranjivostima. Browser Avant ga je pratio u stopu sa 159 prijavljenih propusta.
Na trećem mestu bio je Apple iTunes, a za njim IBM Network IPS, Oracle Solaris, OS X, Oracle Database, Java i nekoliko IBM-ovih proizvoda. IBM-ovi proizvodi se nalaze svakog meseca na ovoj listi, uglavnom zbog toga što IBM u svoje proizvode uključuje third-party softver kao što je Java, što zahteva ažuriranje kad god originalni softver bude zakrpljen. Ranjivosti u open-source proizvodima takođe utiču na druge proizvode. Mnoge ranjivosti nisu poznate javnosti jer istraživači ne objavljuju javno informacije o njima. U Secuniai ističu primer Heartbleed baga u OpenSSL. Oko 100 proizvođača identifikovalo je propust u 600 proizvoda dok je druga grupa propusta identifikovana u 800 proizvoda. Međutim, kada su u avgustu otkriveni novi propusti koji utiču na OpenSSL, zakrpljeno je samo 75 proizvoda što ukazuje da proizvođači više nisu bili tako zainteresovani.
Mozilla Firefox je tog meseca imala 19 ranjivosti, isto kao i prethodnog meseca. Tako je ovaj browser delio poslednje mesto na ovoj listi sa još tri proizvoda Cosminexus (Application Server, Developer i Studio).
"Mi često čujemo o ranjivostima u Windowsu, Internet Exploreru, Flashu i Javi", kaže Kasper Lindgard, direktor istraživanja i bezbednosti u kompaniji Secunia. "Ne čujemo o svim ovim drugim ranjivostima koje se nalaze među 1800 njih koje smo videli u ovom tromesečju. Napadači ne koriste samo ranjivosti u aplikacijama koje svi koriste. Oni koriste i ranjivosti u aplikacijama koje vaša kompanija koristi u vašem okruženju."
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade