Kaspersky Lab: Svakog dana se otkrije 200000 novih malvera

Vesti, 11.12.2012, 08:27 AM

Kaspersky Lab: Svakog dana se otkrije 200000 novih malvera

Prema podacima koji su objavljeni u godišnjem biltenu kompanije Kaspersky Lab, 2012. Godina ostaće upamćena po značajnom porastu broja malvera za Mac i dramatičnom porastu broja malvera namenjenih Android platformi.

Prema podacima iz biltena, Kaspersky Lab svakoga dana otkrije i blokira više od 200000 novih zlonamernih programa, što je značajno više u odnosu na podatak iz prve polovine ove godine, kada je u proseku dnevno detektovano i blokirano 125000 zlonamernih programa.

Početak 2012. godine obeležilo je otkriće Trojanca Flashback i bot mreže sastavljene od 700000 zaraženih računara sa Mac OS X. To otkriće je konačno stavilo tačku na percepciju Mac OS X platforme kao platforme otporne na malvere.

Pored toga, Mac OS X računari su u 2012. bili često na meti ciljanih napada. Objašnjenje za to leži u činjenici da su Apple-ovi proizvodi veoma popularni među uticajnim političarima i istaknutim biznismenima, a podaci koje čuvaju uređaji koji su u njihovom vlasništvu su ono što je interesovalo kriminalce i što je ove ljude pretvorilo u mete ciljanih sajber napada.

Još jedan od trendova 2012. godine je nastavljeni rast broja Android malvera. Sada se već može govoriti o tome da je, kao nekada Windows, Android platforma postala glavna meta hakerskih napada i dominantni predmet interesa autora malvera. Iako se i dalje pišu malveri za druge mobilne platforme, 99% novoootkrivenih malvera su oni namenjeni Android platformi. Uprkos pokušajima Google-a da zaštiti ekosistem Androida, zlonamerne aplikacije se i dalje pojavljuju na zvaničnom Google-ovom marketu aplikacija za Android, Google Play.

Kada je reč o prodavnicama aplikacija, ova godina će ostati upamćena i po prvom incidentu sa potencijalno zlonamernom aplikacijom koja prikuplja podatke iz adresara telefona i šalje spam a koja se pojavila u Apple App Store.

Kao i personalni računari, tako su i mobilni uređaji sada meta visokoprofilisanih sajberkriminalnih operacija, koje uključuju ciljane napade i stvaranje mobilnih bot mreža.

Proizvodi Kaspersky Lab-a u proseku su blokirali 4 miliona napada na brauzere dnevno, a ukupan broj blokiranih napada sa interneta prelazi 1,5 miljardu godišnje. Najčešće korišćena taktika za napad na korisnike je napad na ranjivosti u programima. U tom smislu, najčešća meta napadača bile su ranjivosti u Oracle-ovom softveru Java (više od 50% napada).

Adobe Reader je druga najčešća meta napada, a Adobe Flash Player se nalazi na četvrtom mestu sa svega 2% napada koji koriste ranjivosti u ovom programu, i to zahvaljujući efikasnom automatskom mehanizmu ažuriranja.

Neki exploiti koriste stare, dobro poznate ranjivosti u različitim Windows operativnim sistemima. Jedno od objašnjenja je da se starije verzije Windowsa još uvek aktivno koriste. Procenat korisnika Windows XP pao je sa 63% (podatak iz prošle godine) na 44%, ali to nije značajan pad, imajući u vidu da je Windows 7 dostupan korisnicima već tri godine i da je nedavno objavljen i novi Windows 8.

Većina malvera u 2010. godini hostovana je u Kini, međutim, zahvaljujući promenama politike registrcije domena i druge regulative koje u preduzele vlasti u Kini, situacija je sada potpuno drugačija, te se malveri najčešće nalaze na serverima u SAD, Rusiji, Holandiji, Nemačkoj i Velikoj Britaniji.

Prema broju blokiranih napada sa interneta i lokalnih zlonamernih fajlova, korisnici u Rusiji i bivšim republikama SSSR-a suočeni su sa najvećim rizikom od infekcije računara. Najbezbedniji korisnici su oni u Danskoj, državi u kojoj je najmanja stopa zaraženih računara (15%), a među bezbednijim korisnicima su i oni u Japanu, Finskoj, Švedskoj i Češkoj.

Ceo izveštaj možete naći na blogu kompanije Kaspersky Lab, Securelist.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara

Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade

Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima

Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa

Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje