Kako ruski sajber špijuni koriste satelite da bi sakrili svoje tragove

Vesti, 11.09.2015, 08:30 AM

Kako ruski sajber špijuni koriste satelite da bi sakrili svoje tragove

Istražujući delovanje grupe Turla, ozloglašene grupe sa ruskog govornog područja koja je poznata po sajber špijunaži, stručnjaci kompanije Kaspersky Lab otkrili su na koji način Turla sakriva svoju aktivnost i fizičku lokaciju. Da bi sačuvala svoju anonimnost, grupa koristi slabosti u bezbednosnim sistemima globalnih satelitskih mreža.

Turla je sajber špijunska grupa koja je aktivna više od osam godina. Napadači iz ove grupe su zarazili stotine računara u više od 45 zemalja sveta, među kojima su Kazahstan, Rusija, Kina, Vijetnam i Sjedinjene Države. Među žrtvama grupe Turla su državne institucije i ambasade, kao i vojne, obrazovne, istraživačke i farmaceutske kompanije. Tokom početne faze napada, backdooor program Epic pravi profile žrtava. Samo za najbitnije ciljeve, u kasnijim fazama napada, grupa koristi mehanizme satelitske komunikacije kako bi sakrila tragove.

Satelitska komunikacija je uglavnom poznata kao sredstvo emitovanja televizije i način brze i sigurne komunikacije. Međutim, ona se koristi i za pristup internetu. Takve usluge se uglavnom koriste u udaljenim krajevima sveta, gde su alternativni načini pristupa internetu ili nestabilni i spori ili nepostojeći. Jedan od najrasprostranjenijih i najmanje skupih vrsta internet konekcije preko satelita je takozvana „downstream-only“ konekcija.

U ovom slučaju, odlazni zahtevi sa korisnikovog računara sprovedeni su putem standardnih linija (žičanom ili GPRS konekcijom), a sav dolazni saobraćaj dolazi sa satelita. Ova tehnologija dozvoljava korisniku da preuzima podatke relativno velikom brzinom. Međutim, postoji jedna velika mana: sav „nizvodni“ saobraćaj se vraća na računar u nekodiranom obliku. Svako ko ima loše namere i odgovarajuću, ne toliko skupu opremu i pravi softver, može da presretne signal i pristupi svim podacima koje preuzimaju korisnici ovih linkova.

Grupa Turla iskorišćava ovu slabost na različite načine kako bi sakrila lokaciju komandno- kontrolnih servera (C&C), koji su jedan od najbitnijih delova ove maliciozne infrastructure. C&C server je, u suštini, „početna baza” malvera koji je postavljen na ciljanim računarima. Otkrivanje lokacije jednog takvog servera istraživačima može pružiti detaljnije informacije o akterima koji stoje iza određene operacije. Evo kako grupa Turla izbegava ove rizike:

  • U početku „osluškuje” silazne podatke sa satelita, kako bi identifikovala aktivne IP adrese korisnika satelitskog interneta koji su na mreži u tom trenutku.

  • Zatim, izaberu jednu od aktivnih IP adresa koja će koristiti kao maska za C&C server, bez znanja pravog korisnika.

  • Zaraženim uređajima je potom naređeno da usmeravaju podatke ka odabranim IP adresama redovnih korisnika satelitskog interneta. Podaci putuju standardnim linijama do zemaljskih stanica provajdera satelitskog interneta, zatim do satelita i konačno od satelita do korisnika na odabranim IP adresama.

Ono što je interesantno jeste da će i legitimni korisnici IP adresa, onih koje se koriste za prijem podataka sa zaraženog uređaja, takođe primiti ove podatke, ali neće obratiti pažnju na njih. To se dešava zato što Turla napadači nalažu zaraženim uređajima da šalju podatke portovima koji su, u većini slučajeva, zatvoreni. Stoga že PC legitimnog korisnika jednostavno odbaciti ove podatke, dok ih C&C server Turla grupe, koji drži portove otvorenim, prima i obrađuje.

Druga interesantna činjenica u vezi sa taktikom grupe Turla jeste da uglavnom koriste provajdere satelitskog interneta koji se nalaze u srednjoevropskim i afričkim zemljama. Tokom istraživanja, stručnjaci kompanije Kaspersky Lab su uočili da grupa Turla koristi IP adrese provajdera u zemljama kao što su Kongo, Liban, Libija, Niger, Nigerija, Somalija ili Ujedinjeni Arapski Emirati.

Satelitski signal koji koriste operateri u pomenutim državama obično ne pokriva teritoriju Evrope i Severne Amerike, što istraživačima bezbednosti otežava proučavanje ovih napada.

„U prošlosti smo imali bar tri različita aktera koji koriste linkove satelitskog interneta kako bi zamaskirali svoje aktivnosti. Od njih, najinteresantnije i najneobičnije je rešenje koje je razvila grupa Turla. Oni su sposobni da dostignu krajnji nivo anonimnosti koristeći široko rasprostranjenu tehnologiju - „nizvodni” satelitski internet. Napadači se mogu nalaziti bilo gde u opsegu izabranog satelita, u oblasti koja može da bude udaljena i više hiljada kvadratnih kilometara’’, izjavio je Stefan Tanase, viši istraživač bezbednosti u kompaniji Kaspersky Lab. „Zahvaljujući tome, skoro je nemoguće locirati napadača. S obzirom da korišćenje takvih metoda postaje sve popularnije, važno je da sistemski rukovodioci postave odgovarajuće odbrambene strategije kako bi ublažili ovakve napade.”

Više o mehanizmima zloupotrebe linkova satelitskog interneta koje koriste sajber špijuni iz grupe Turla možete naći na Securelist.com.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja

Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja

Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje

Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara

Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara

Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje

Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma

Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma

Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje

Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy

Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy

Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje

Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja

Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja

Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje