Kako ruski hakeri zaobilaze dvofaktornu autentifikaciju i upadaju u naloge žrtava
Vesti, 10.12.2021, 11:00 AM

Ruska hakerska grupa Nobelium, poznata po sajber špijunaži, i napadu na SolarWinds 2020. godine, nastavila je sa napadima i tokom 2021. godine. Mandiant, američka kompanija koja dugo prati aktivnosti grupe, kaže da je Nobelium koristio zanimljivu taktiku da zaobiđe dvofaktorsku autentifikaciju i pristupi nekim od naloga svojih ciljeva.
Tehnika, detaljno opisana u izveštaju objavljenom u ponedeljak, zapravo je zloupotreba funkcije "push" obaveštenja za neke onlajn naloge.
2FA (dvofaktorska autentifikacija) push obaveštenja se obično koriste kao alternativa jednokratnim kodovima putem SMS-a ili imejla i imaju formu iskačućeg prozora koji se pojavljuje na pametnom telefonu.
Kada se korisnik prijavi na nalog sa važećim akreditivima, na pametnom telefonu se prikazuje push obaveštenje, sa detaljima o vrsti i IP adresi uređaja koji pokušava da pristupi nalogu i traženjem dozvole da dozvoli pristup nalogu.
2FA push obaveštenja nisu široko primenjena, ali se smatraju sigurnijim od imejla ili SMS-a kao 2FA metode jer je napadačima potreban fizički pristup pametnom telefonu žrtve da bi zaobišli 2FA.
Ali istraživači Mandianta kažu da su istražili nekoliko incidenata u kojima su članovi Nobeliuma dobili pristup važećim podacima za prijavu korisnika i više puta pokušavali da se prijave na nalog, pokrećući ponovljena 2FA push obaveštenja na uređaju žrtve sve dok žrtva na kraju nije prihvatila zahtev.
Pošto Nobelium često koristi IP proksije iz iste geografske oblasti kao i žrtva kako bi izbegao da izazove sumju zahtevima za prijavu sa neobičnih IP adresa, ovo bi moglo da objasni zašto su neke žrtve prihvatile napadača na svoje naloge.
U aprilu ove godine, Bela kuća je zvanično povezala Nobelium sa ruskom Spoljnom obaveštajnom službom (SVR), za koju stručnjaci za bezbednost veruju da stoji i iza grupe APT29 (Cozy Bear).

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade