Kad hakeri zakucaju na vrata vašeg doma

Vesti, 17.10.2013, 08:28 AM

Kad hakeri zakucaju na vrata vašeg doma

Većina domaćinstva danas poseduje bar neki, ako i ne i nekoliko uređaja sa kojih se može pristupiti internetu, kao što su računari, smart telefoni i tableti. Kaspersky Lab je istraživao koliko su ovi uređaji ranjivi i kako se ranjivosti ovih uređaja mogu iskoristiti u napadima.

Prema podacima koje je Kaspersky Lab prezentovao na infografici, najugroženiji uređaji su još uvek personalni računari. Svakodnevno se pojavi 200000 novih pretnji za računare, a među njima su najopasnije pretnje “bankarski” Trojanci, ransomware i rootkit maliciozni programi. Ni Mac korisnici nisu pošteđeni od napada, što pokazuje i masovna infekcija Mac računara malverom Flashback koji je prošle godine zarazio više od 700000 Mac računara. Za korisnike Apple-ovih računara najopasnije pretnje su fišing sajtovi, lažni antivirusi i špijunski programi.

Malveri za sve popularniji tablete i smart telefone su sada svakodnevna pojava, a 99% novootkrivenih mobilnih malvera su oni za Android. Tokom prve polovine ove godine otkriveno je 48000 malvera za Android. Bez obzira da li internetu pristupate sa računara, smart telefona ili tablet uređaja, bankarski Trojanci su najopasnija pretnja sa kojom se možete susreti na internetu. Android uređaje dodatno ugrožavaju i takozvani SMS malveri koji šalju skupe SMS poruke na brojeve premijum servisa, kao i maliciozne aplikacije na Google Play marketu.

Bez obzira koje od spomenutih uređaja koristite jasno je da ste za kriminalce potencijalna meta. Kada pristupate internetu rizikujete krađu podataka koji se tiču vaših finansija, krađu identiteta ili infekciju malverima. Čak i bez povezivanja sa internetom, vaši podaci koje čuvate recimo na smart telefonima su u opasnosti zbog mogućeg gubitka ili krađe telefona. Zato o zaštiti mislite na vreme.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje

Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje

Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje

Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje

Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Google prošle godine  zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa

Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje