Hakerski napadi na Njujork Tajms zbog pisanja o bogatstvu porodice kineskog premijera
Vesti, 31.01.2013, 07:15 AM
Posle četiri meseca koliko su trajali napadi na kompjuterske sisteme, Njujork Tajms je izašao u javnost sa informacijom da su kineski hakeri povezani sa kineskom vojskom mesecima napadali kompjutersku mrežu Njujork Tajmsa i krali lozinke poznatih novinara ali i ostalog osoblja zaposlenog u Tajmsu.
Prema pisanju Njujork Tajmsa, koji je jedna od najpoznatijih američkih dnevnih novina, napadi su započeli tokom istrage koju je sproveo Tajms o bogatstvu porodice kineskog premijera Ven Jiabaoa, koje je procenjeno na nekoliko milijardi dolara.
Pisanje o članovima Venove porodice koji su zahvaljujući njemu zaradili milijarde dolara, izazvalo je bes kineskih vlasti koje su kineskim korisnicima interneta blokirale pristup web sajtu Njujork Tajmsa.
Stručnjaci za kompjutersku bezbednost prikupili su brojne digitalne dokaze da su za napade na Njujork Tajms odgovorni kineski hakeri, koji su koristili metode koje je u prošlosti koristila i kineska vojska u sajber napadima.
Predstavnik kineskog ministarstva spoljnih poslova, upitan da prokomentariše navode Tajmsa rekao je da su takve optužbe neosnovane, i da nema čvrstih dokaza da su za napade odgovorni kineski hakeri. On je dodao da je Kina i sama žrtva sajber napada zbog čega su kineskim zakonima ovakve aktivnosti zabranjene.
Prema pisanju Njujork Tajmsa, hakeri su upali u email naloge šefa šangajskog dopisništva Dejvida Barboze koji je autor spornih članaka o bogaćenju Venove porodice i Džima Jardlija, dopisnika iz Nju Delhija koji je ranije izveštavao iz Kine. U Njujork Tajmsu veruju da su kineski hakeri tražili imena ljudi koji su dostavljali informacije novinarima. Međutim, istražitelji koje je angažovala redakcija nisu pronašli dokaze o krađi poverljivih emailova ili fajlova reportera koji su autori članaka o Venovoj porodici. Istraga je utvrdila da su hakeri došli u posed lozinki svih zaposlenih u Tajmsu koje su iskoristili za upad u računare 53 zaposlena i to uglavnom onih koji nisu članovi redakcije.
Nema dokaza da su hakeri ukradene lozinke koristili za pristup drugim informacijama koje nisu u vezi sa istragom o Venovom bogatstvu, a u Tajmsu tvrde da podaci korisnika nisu bili ugroženi.
U oktobru, kada je Njujork Tajms počeo da izveštava o Venovoj porodici, kineske vlasti su burno reagovale, optužujući Tajms da „sa zadnjim namerama ocrnjuje Kinu“. Pisanje Njujork Tajmsa o bogaćenju članova Venove porodice je došlo u najgorem mogućem trenutku, samo nekoliko nedelja pred početak 18. nacionalnog kongresa vladajuće Komunističke partije Kine, na kome je promovisano novo rukovodstvo zemlje.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade