Hakerski napad na proizvođača ruske vakcine protiv COVID-19

Vesti, 26.10.2020, 09:00 AM

Hakerski napad na proizvođača ruske vakcine protiv COVID-19

Farmaceutska kompanija Dr. Reddy's Laboratories, proizvođač ruske vakcine protiv COVID-19 “Sputinik V“, morala je da zatvori svoja postrojenja i izoluje svoje centre podataka.

Kompanija je posle hakerskog napada zatvorila svoje pogone u Brazilu, Indiji, Rusiji, Velikoj Britaniji i SAD.

Dr. Reddy's je indijska multinacionalna farmaceutska kompanija koja razvija rusku vakcinu “Sputinik V”, koja će uskoro ući u drugu fazu ispitivanja na ljudima. Kompanija je i u SAD jedan od glavnih proizvođača lekova koji se koriste u terapiji gastrointestinalnih, kardiovaskularnih, onkoloških, infektivnih, pedijatrijskih i dermatoloških oboljenja.

Pored zatvaranja postrojenja, proizvođač lekova izolovao je sve usluge svojih centara podataka kako bi primenio mere sanacije.

Kompanija nije objavila detalje o napadu.

Ovaj incident može biti povezan sa činjenicom da je kompanija sa sedištem u Hajderabadu, u Indiji, uključena u razvoj vakcine protiv COVID-19. Špijunaža medicinskih istraživanja koja su u vezi aktuelne pandemije su trenutno hronični problem. I samostalni strelci i hakeri koje finansiraju države napadaju farmaceutske kompanije zbog ekonomskih prednosti ali i uticaja koje će imati zemlje u kojima se bude proizvela uspešna vakcina.

U julu je američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost upozorilo da hakerska grupa APT29 (CozyBear ili The Dukes), koja se povezuje sa Rusijom, napada britanske, kanadske i američke kompanije koje učestvuju u razvoju vakcine protiv COVID-19.

Na početku pandemije, Svetska zdravstvena organizacija bila je na meti APT grupe DarkHotel, koja je želela da se infiltrira u njene mreže kako bi krala informacije.

U međuvremenu, i hakeri za koje se veruje da su povezani sa kineskom vladom optuženi su za špijuniranje Moderne, biotehnološke kompanije iz Masačusetsa. Kompanija takođe razvija vakcinu, uz finansijsku podršku američke vlade.

„Kompanija čija vakcina bude prva na tržištu imaće značajnu konkurentsku prednost, zbog čega postoji snažan motiv za krađu intelektualnog vlasništva u farmaceutskoj industriji“, kaže za Threatpost Kris Hejzelton iz firme Lookout.

„Istraživači provode značajno vreme daleko od stolova, što znači da tableti i pametni telefoni postaju primarni uređaji koje koriste laboratorijski tehničari koji rade na razvoju formula lekova“, rekao je Hazelton. „Farmaceutska industrija je uvek bila prva u primeni tehnologije. Tablete i pametne telefone koriste kao sastavni deo celokupnog procesa razvoja i distribucije lekova. Sa ovako intenzivnim fokusom na vakcinu protiv COVID-19, farmaceutski sigurnosni timovi trebalo bi da pretpostavljaju da su napadači u njihovoj infrastrukturi“, dodao je on.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Korisnici iPhonea mete napada upitima za resetovanje lozinke

Korisnici iPhonea mete napada upitima za resetovanje lozinke

Sofisticirana phishing kampanja koja cilja korisnike iPhonea poslednjih meseci ukazala je na slabost u Appleovom mehanizmu za resetovanje lozinke. Pre... Dalje

Mobi Banka upozorava na pokušaje prevare na društvenim mrežama

Mobi Banka upozorava na pokušaje prevare na društvenim mrežama

Mobi Banka je upozorila korisnike da su se na društvenim mrežama pojavili lažni profili koji koriste ime i logo Mobi Banke i pozivaju korisnike da,... Dalje

Googleova AI pretraga preporučuje korisnicima opasne sajtove i prevare

Googleova AI pretraga preporučuje korisnicima opasne sajtove i prevare

Ranije ovog meseca, Google je počeo da uvodi novu funkciju pod nazivom Google Search Generative Experience (SGE) u rezultate pretrage, koja pruža br... Dalje

Lažne ponude popularnog leka Ozempic preplavile internet, stručnjaci upozoravaju na fišing prevare

Lažne ponude popularnog leka Ozempic preplavile internet, stručnjaci upozoravaju na fišing prevare

Stručnjaci kompanije Kaspersky upozorili su na alarmantan trend pojave fišing stranica koje se predstavljaju kao sajtovi legitimnih prodavaca koji n... Dalje

Uvedene sankcije protiv tri berze kriptovaluta zbog pomoći Rusiji

Uvedene sankcije protiv tri berze kriptovaluta zbog pomoći Rusiji

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) sankcionisala je tri berze kriptovaluta zbog nuđenja usluga koje se k... Dalje