Hakerski alati sa uputstvima i gotove fišing stranice na Dark Webu se prodaju za samo 2 dolara
Vesti, 06.08.2018, 09:30 AM
Bilo je vremena kada su hakeri morali da budu stvarno pametni da bi ostvarili svoje ciljeve; sada samo treba potrošiti malo novca za nabavku alata potrebnih da bi se izvršili napadi.
Prema američkom izdanju Dark Web Price Indexa, koje je objavio Top10VPN, nelegalne web prodavnice su Pandorine kutija u kojoj postoji za svakoga ponešto. Na zloglasnom podzemnom internet tržištu prodaje se gotovo sve - od gotovih fišing stranica za napade na brendove do alata za krekovanje lozinki, programa za hakovanje WiFi mreža i svih vrsta hakerskih alata, i to sve po vrlo malim cenama.
Sudeći po ovom, svako može postati haker sada kada je toliko toga dostupno na Dark Webu. Za "male pare", lako se mogu pronaći alati za hakovanje. Neki alati se prodaju za samo 2 dolara, pa čak i manje. Fišing stranice su dostupne i za velike brendove, uključujući Facebook, Apple, PayPal i Netflix.
Moćni hakerski kompleti alata mogu se kupiti za 125 dolara, što je premalo imajući u vidu čemu oni mogu da posluže. Gotove fišing web stranice su ubedljive replike poznatih brendova. Keyoggeri su dostupni i za manje od 2 dolara.
Postoje i vodiči koji su takođe na raspolaganju za one koji ne znaju mnogo a žele da uđu u svet sajber kriminala, o tome kako se koriste hakerski alati, kako izvesti fišing ili napade sa malverima. Vodiči se uglavnom ne prodaju nego ih kupci uglavnom dobijaju uz hakerske alate.
Šef istraživanja u Top10VPN, Simon Migliano, izjavio je da je postalo očigledno da su alati za hakovanje prilično pristupačni, što može dovesti do porasta broja incidenata. Ovo dovodi u pitanje uobičajenu koncepciju da je hakovanje domen sofisticiranih organizacija poput Anonimusa i drugih hakera, jer grupe poput Anonimousa sada zaostaju za novopečenim hakerima koji iako nemaju mnogo znanja ni iskustva lako koriste alate i programe dostupne na Dark Webu.
Prema izveštaju britanskog Nacionalnog centra za prijavljivanje prevara, Action Fraud, više od 12000 hakerskih incidenata dogodilo se u ovoj zemlji u periodu od oktobra 2017. do marta 2018. godine. Ukupni gubici iznosili su oko 36 miliona dolara. Zbog toga je britanska vlada zajedno sa Action Fraud pokrenula kampanju Take Five sa preporukama kojih bi se trebalo pridržavati.
Osnovni akcenat kampanje je na primeni sigurnosnih mera jer banke i pregledači služe kao savršena mera zaštite od širokog spektra sajber napada. Na primer, infekcije malvera distribuiranog putem lažnih pop-upova na platformama za online bankarstvo, poruka upozorenja na prevare i stranica brendova.
Ove tehnike se koriste za izvlačenje ličnih i/ili finansijskih podataka. Uvek proverite emal adresu pošiljaoca pre nego što nešto preuzmete ili čak kliknete na bilo koji prilog, naročito ako je email upućen "Dragom korisniku" ili sadrži gramatičke i pravopisne greške. Takođe, redovno proveravajte svoj saldo u banci i ako primetite neku vrstu greške, odmah kontaktirajte banku.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade