Hakeri poslali preteće emailove na adrese zaposlenih u kompaniji Sony Pictures

Vesti, 07.12.2014, 21:55 PM

Hakeri poslali preteće emailove na adrese zaposlenih u kompaniji Sony Pictures

Dve nedelje posle hakerskog napada na Sony Pictures Entertainment, čini se da problemi za kompaniju ne prestaju. Grupa Guardians of Peace (GoP) koja tvrdi da stoji iza ovog napada, poslala je emailove brojnim zaposlenima u kompaniji, u kojima je zapretila njima ali i njihovim porodicama.

Sony Pictures je hakovan 24. novembra, a prilikom napada obrisani su fajlovi na računarima u kompaniji, ali ne pre nego što su napadači izvukli poverljive informacije sa njih.

Istraživači Blue Coata, jedne od kompanija koja je analizirala malver koji je obrisao podatke sa računara u kompaniji Sony, a koji je Trend Micro nazvao “WIPALL”, a Kaspersky “Destover”, otkrili da početni upad hakera dogodio još u maju, i da je u pitanju bio fišing napad.

Takođe, otkrivene su i neke sličnosti sa malverom koji je koristila Shamoon grupa za napad na naftnu kompaniju Saudi Aramco u Saudijskoj Arabiji.

Samo nedelju dana posle napada na kompaniju Sony, na internetu su se pojavile verzije nekoliko filmova Sony Pictures čije je premijerno prikazivanje bilo zakazano u narednim nedeljima i mesecima.

Međutim, tu nije bio kraj mukama kompanije. Prošle nedelje, na internetu su objavljeni brojevi socijalnog osiguranja 47000 ljudi, među kojima su poznate ličnosti, honorarci, trenutno zaposleni, kao i nekadašnji radnici kompanije Sony.

Preteći emailovi su najnovija u nizu nevolja koje su zadesile kompaniju.

Emailovi koji su stigli na email adrese 6500 zaposlenih u kompaniji, su napisani na engleskom a potpisuje ih neko ko se predstavlja kao vođa hakerske grupe za koju tvrdi da je svetska organizacija za koju je uništenje kompanije Sony Pictures mali zadatak i mali deo njihovog plana. “Grešite ako mislite da će se ova kriza završiti posle nekog vremena”, kaže se u pismu koje je poslato na email adrese zaposlenih u kompaniji. “Napori Sony Pictures su beskorisni. Onaj pored vas je možda naš član.” U pismu se traži od zaposlenih da potpišu peticiju grupe protiv Sony Pictures i nateraju svoju kompaniju da se ponaša mudrije kako bi spasili sebe i svoje porodice. U pismu se ne navode razlozi zbog čega grupa želi da uništi Sony Pictures.

Lider grupe obećao je u emailu da će se dogoditi mnogo toga nezamislivog na mnogim mestima u svetu što bi moglo da znači da grupa sprema napade na nove ciljeve.

FBI koji je uključen u istragu je objavio saopštenje kojim je agencija potvrdila da zna za preteće emailove koje su dobili zaposleni u Sonyju. Biro sada pokušava da otkrije ko stoji iza napada. Do tada, zaposlenima u kompaniji je naređeno da isključe svoje telefone pošto dobiju ovakav email.

Iako su severnokorejski zvaničnici odbacili spekulacije da je Severna Koreja umešana u ovaj napad, mnogi i dalje upiru prstom u nju. Zagovornici ove teorije kažu da bi napad mogao biti odmazda Severne Koreje za Sonyjev film "The Interview", komediju u kojoj dvojica slavnih novinara imaju tajni zadatak da ubiju severnokorejskog lidera Kim Džong Una. Zvanični Pjongjang okarakterisao je ovaj film kao "rušilački akt terorizma" i zapretio "nemilosrdnom odmazdom" ako se film prikaže. Zvaničnik Severne Koreje čije je reči prenela severnokorejska Centralna novinska agencija rekao je da Severna Koreja nije umešana u napad i da ne znaju zašto je Sony odabran kao cilj. Međutim, on je rekao i da bi napad "mogao biti pravedni čin pristalica i simpatizera" ove zemlje koji su udružili svoje snage da bi "stavili tačku na američki imperijalizam".


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom

Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje

Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara

Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara

Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje

Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega

Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega

Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje

Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima

Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima

Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje

Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah

Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah

NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje