Hakeri mogu ukrasti fotografije i poruke sa iPhonea

Vesti, 22.02.2023, 10:30 AM

Hakeri mogu ukrasti fotografije i poruke sa iPhonea

Apple uređaji su poznati po svojim naprednim sigurnosnim mehanizmima, posebno iPhone i MacBook. Međutim, najnovije istraživanje otkriva da čak ni Appleovi proizvodi nisu u potpunosti zaštićeni od špijuniranja.

Istraživači kompanije za sajber bezbednost Trellix otkrili su detalje o novootkrivenim bagovima koji bi, ako se iskoriste, mogli omogućiti napadaču da ukrade istoriju poziva, poruke i fotografije sa uređaja.

Prema rečima istraživača, greške su omogućile sajber kriminalcima da zaobiđu sigurnosnu zaštitu iOS-a i izvrše svoj zlonamerni kod. Ovi bagovi su ocenjeni kao srednje do visokorizični.

Trellixov direktor za istraživanje ranjivosti, Dag Mek Ki, izjavio je da iako se Apple bavio ovim problemom, ove ranjivosti omogućavaju zaobilaženje Appleovog sigurnosnog modela na „fundamentalnom nivou“.

Apple je rekao da greške nisu eksploatisane pre nego što su popravljene.

Nalazi su zasnovani na ranijim istraživanjima Googlea i Citizen Laba sprovedenim 2021. Tada su istraživači otkrili eksploataciju iOS-a nultog dana „ForcedEntry“ koja funkcioniše bez klikova, koja je povezana sa izraelskim proizvođačem špijunskog softvera NSO Group.

Ovo je bio veoma sofisticiran exploit koji je pronađen na iPhoneu jednog saudijskog aktiviste a korišćen je za instaliranje softvera Pegaz koji je razvila NSO. Isti špijunski softver pronađen je i na iPhone uređajima devet zvaničnika Stejt departmenta u Sjedinjenim Državama.

Ova eksploatacija je imala dve ključne karakteristike: prvo, prevarila bi iPhone da otvori zlonamerni PDF maskiran u GIF fajl. Drugo, omogućila je napadačima da izbegnu sandbox koji je Apple uveo kako bi sprečio aplikacije da pristupe podacima iz drugih aplikacija ili drugih delova uređaja.

Ova druga karakteristika ForcedEntryja bila je osnova Trellixovog istraživanja. Dokaz koncepta je objavljen kako bi se pokazalo kako se greške mogu iskoristiti.

Naime, otkrivena je nova klasa ranjivosti NSPredicate alata koji filtrira kod unutar Appleovih sistema. Ovaj alat je prvi put iskorišćen u ForcedEntryju, kako je otkrilo istraživanje iz 2021. godine, a Apple je uveo nove mere da bi sprečio ovakve zloupotrebe.

Međutim, te Appleove mere su izgleda nedovoljne, jer su istraživači Trellixa otkrili da se one takođe mogu zaobići pošto su greške NSPredicate pronađene na više mesta u macOS i iOS sistemima.

Ovo uključuje aplikaciju Springboard, koja upravlja početnim ekranom na iPhoneu i može pristupiti fotografijama, podacima o lokaciji i kameri. Nakon što je iskoristio greške, napadač je mogao da pristupi mestima kojima inače ne bi mogao da pristupi. Napadači koji pokušavaju da iskoriste ove greške moraju da steknu početno uporište u uređaju.

Ranjivosti u NSPredicateu su otkrivene u macOS 13.2 i iOS 16.3, a Apple ih je popravio ažuriranjima softvera u januaru.

Naslovna fotografija: Laurenz Heymann, Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje