Google upozorio korisnike da ne uvoze kontakte na Facebook
Vesti, 11.11.2010, 03:46 AM

Google je upozorio korisnike Gmail-a da ne bi trebalo da uvoze kontakte na Facebook, ocenjujući ovakav nepromišljen potez kao “zamku”.
Ovo je poslednja u nizu kvalifikacija koje dve kompanije razmenjuju poslednjih dana u javnoj raspravi koja za sada više podseća na prepucavanje nego na rat dva internet giganta. Ipak, rovovi su iskopani, a obe strane čvrsto brane svoje pozicije.
Sve je započelo krajem prošle nedelje kada je kompanija Google promenila uslove korišćenja svog servisa, promenom uslova za pristup svom kontakt API-ju. Novim uslovima Google zahteva reciprocitet. Onaj ko želi da koristi Google-ov kontakt API, moraće u zamenu da ponudi nešto slično.
Facebook se prvi (i jedini) osetio prozvanim i pogođenim ovom odlukom. Naime, Facebook već duže vreme nudi svojim korisnicima mogućnost da uvezu imena i email adrese iz kontakata u Gmail-u preko Google-ovog API. Istovremeno, Facebook onemogućava korisnike da automatski izvezu takve podatke na druge servise, uključujući i one Google-ove.
U utorak je inženjer kompanije Facebook oštro kritikovao Google zbog toga što je blokirao Facebook-u pristup Gmail kontaktima, ocenjujući taj postupak licemernim.
Već sutradan su iz kompanije Google na optužbe uzvratili ništa blažim tonom, postavljajući pitanje korisnicima da li žele da uvoze kontakt podatke svojih prijatelja na servis koji im kasnije neće dopustiti da ih povuku kada to zažele.
“Smatramo da je važno da to znate pre nego rešite da uvezete svoje podatke tamo (Facebook). Iako se ne slažemo sa ovakvim protekcionističkim pristupom podacima, izbor je vaš,” poručili su korisnicima iz kompanije Google.
U svom obraćanju korisnicima, Google je na vrlo zanimljiv, moglo bi se reći i ironičan način, pozvao korisnike da se opredele za stranu u sukobu, ponudivši zainteresovanim korisnicima link za registraciju kojom će se pridružiti prigovorima zbog protekcionizma nad podacima.

Izdvojeno
Hakeri zloupotrebljavaju malo poznatu funkciju MU-plugins za skrivanje malvera na WordPress sajtovima
.jpg)
Novi bezbednosni problem za WordPress sajtove: hakeri zloupotrebljavaju Must-Use dodatke (MU-plugins) da bi sakrili malver i imali dugoročni pristup ... Dalje
Lažna aplikacija Zoom krije opasni ransomware

Lažni program za instalaciju Zoom-a na lažnom sajtu Zoom-a instalira malver koji tiho preuzima sisteme korisnika. Istraživači bezbednosti DFIR-a u... Dalje
Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Za najnoviji Diznijev film Snežana (Snow White), sa IMDb sa ocenom 1,6/10 kažu da je najveći promašaj koji je kompanija ikada objavila. Film nije... Dalje
Svetski dan bekapa: zašto su rezervne kopije podataka važnije nego ikad pre

Jednom godišnje, tačnije, svake godine pred 31. mart, podsećamo se često zanemarenog aspekta naših digitalnih života: pravljenje rezervnih kopij... Dalje
Lažni oglasi za DeepSeek u Google pretrazi vode do malvera
.png)
Sponzorisani rezultati u Google pretrazi mogu dovesti do infekcije malverima i drugih prevara. Najnoviji primer su sponzorisani rezultati pretrage za ... Dalje
Pratite nas
Nagrade