Google-ovi problemi sa otkivanjem malicioznih sajtova
Vesti, 19.08.2011, 10:51 AM
Google je u sredu objavio novu studiju (“Trends in Circumventing Web-Malware Detection”, pdf) koja ukazuje na problem koji gigant pretrage ima sa identifikacijom malicioznih veb sajtova i napada.
Inženjeri kompanije Google analizirali su podatke prikupljane tokom prethodne četiri godine o kompromitovanju 8 miliona veb sajtova i 160 miliona veb stranica. Svi podaci o kompromitovanim sajtovima i stranicama nalaze su u Google-ovom Safe Browsing servisu, koji je API (aplikacioni programski interfejs) koji snabdeva browser-e Chrome i Firefox informacijama na osnovu kojih ovi programi upozoravaju korisnike kada dospeju na veb sajt na kome se nalazi malware.
Dnevno Google prikaže 3 miliona upozorenja o nebezbednim veb sajtovima za 400 miliona korisnika. Kompanija konstantno pretražuje internet u potrazi za malicioznim sajtovima, koristeći u tu svrhu različite metode.
Međutim, otkrivanje malicioznih sadržaja na internetu postaje sve teže zahvaljujući tome što napadači koriste čitav niz različitih metoda kako bi izbegli da njihovi sajtovi budu označeni kao loše veb destinacije.
Svega 2% veb sajtova se za distribuciju malware-a oslanja na metode društvenog inženjeringa, koje podrazumevaju prevaru korisnika koje treba namamiti da posete određeni sajt i instaliraju malware. Obično je tom prilikom malware maskiran kao antvirusni program ili dodatak za browser.
Daleko češće se za distribuciju malware-a sa spornih sajtova koristi metoda infekcije koja se naziva drive-by download. Kompromitovane veb stranice instairaju maliciozni program koristeći ranjivost u browser-u ili u dodatku za browser. Analizirajući tokom vremena ranjivosti koje se koriste na ovakav način iz kompanije su došli do zaključka da napadači koriste taktiku brzog menjanja propusta kojeg koriste kako bi izbegli otkrivanje i označavanje svojih sajtova kao spornih.
"IP cloaking" je SEO tehnika prikrivanja koju napadači sve češće koriste kako bi izbegli detekciju malicioznosti svojih sajtova. Koncept ove tehnike je sledeći: sadržaj koji se predstavlja detekcionim sistemima pretraživača se razlikuje od onoga koji korisnici vide u svojim browser-ima. U avgustu 2009. godine Google je otkrio 200000 ovakvih sajtova koji koriste IP cloaking. Da bi se zaobišao ovakav vid odbrane napadača, Google koristi svoje skenere na različite načine kojima imitira regularan korisnički internet saobraćaj.
Da bi otkrila maliciozne sajtove kompanija često koristi virtuelne mašine kao zamke ("virtual machine honeypot"), koje posećuju veb sajtove i beleže šta se tamo događa. U istu svrhu se koriste i browser emulatori. Druge metode uključuju rangiranje veb sajta na osnovu reputacije hosting infrastrukture, kao i antivirusni softver koji je još jedna linija odbrane.
Jedan od načina na koji napadači mogu da izbegnu detekciju od strane virtuelnih mašina je zahtevanje od korisnika da kliknu mišem. Ipak, mnogi sajtovi su napravljeni tako da automatski pokreću napad ukoliko otkriju nezakrpljeni softver i ranjivost u njemu.
I browser emulatori takođe mogu biti zbunjeni napadima u kojima se koristi metoda maskiranja malicioznog koda (obfuscated code). S obzirom da browser emulator nije pravi browser, on neće nužno pokrenuti maskirani JavaScript kod na iisti način kao što bi to učinio praavi browser. Jedino objašnjenje za korišćenje ovako kompleksnih kodova je ometanje browser emulatora.
Iz kompanije su se osvrnuli i na slabost antivirusnih programa u detekciji maliciznih sadržaja u realnom vremenu. Ovo u Google-u objašnavaju pretpostavkom da napadači analiziraju antivirusne proizvode pre nego svoje maliciozne kodove stave u funkciju napada.
Izdvojeno
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Pratite nas
Nagrade