Google napušta Windows?

Vesti, 02.06.2010, 01:44 AM

Google napušta Windows?

Financial Times je objavio da Google ukida internu upotrebu Microsoft-ovog operativnog sistema Windows zbog zabrinutosti za bezbednost.

Citirajući neimenovane zaposlene iz kompanije Google, Financial Times piše da kompanija usmerava ljude da koriste Apple-ov operativni sistem Mac ili OS Linux kako bi se izbegli hakerski napadi.

Navodimo delove pomenutog članka:

Više ne koristimo Windows. Razlog leži u bezbednosti,“ kaže jedan od zaposlenih u kompaniji Google.

Mnogo ljudi je odustalo od Windows-a, uglavnom se preorjentišući na Mac OS, nakon hakerskog napada u Kini,“ kaže drugi izvor.

Novozaposlenima je sada data mogućnost korišćenja Apple-ovih Mac kompjutera ili kompjutera koji rade sa OS Linux. „Linux je 'open source' i mi se zbog njegovog korišćenja osećamo dobro,“ kaže jedan zaposleni. „U Microsoft-u se sigurno ne osećaju dobro zbog ovoga.“

Početkom januara, nekim novim zaposlenima je još uvek bilo dopušteno da instaliraju Windows na svojim laptop računarima, ali to nije bio slučaj i sa njihovim desktop kompjuterima.

Google nije želeo da komentariše svoju aktuelnu politiku.

Windows je poznat kao operativni sistem koji je mnogo ranjiviji kada je reč o hakerskim napadima i osetljiviji na kompjuterske viruse nego ostali operativni sistemi. Veći broj napada na Windows može se povezati sa njegovom učestalošću, što ga čini privlačnijom metom za napadače.

Zaposleni koji žele da zadrže Windows moraju da traže odobrenje od „onih na višim položajima u kompaniji“, kaže jedan od zaposlenih. „Zahtev za novim kompjuterom sa OS Windows sada znači traženje odobrenja od nadležnih direktora,“ tvrdi drugi zaposleni.

Ali kao što upućeniji čitaoci znaju, Apple Mac OS X nije tako bezbedan i siguran. Ustvari, kad je reč o ciljanim napadima (kao što je Aurora i neki drugi zbog kojih bi Google trebalo da se zabrine), Mac bi mogao biti meta najlakša za upad zbog manjka anti-exploit poboljšanja koja su sada uobičajena za Windows.

„Ova priča po meni nema mnogo smisla,“ kaže Ryan Naraine. „Za početak, Google-ovi softverski proizvodi su namenjeni i prodaju se uglavnom korisnicima Winodows-a. Kako je onda moguće da će oni kojima je posao razvijanje softvera uspevati da prave proizvode za operativni sistem kada im nije dozvoljeno da isti sistem i koriste?"

Koliko god voleli da kritikujemo Microsoft zbog bezbednosti njihovog operativnog sistema, novijim verzijama Windows-a je mnogo teže neovlašćeno pristupiti.

Ako Google ima interni problem sa ogromnim tržištem štetnog softvera (scareware, Trojanci koji kradu identifikacione podatke, i dr.), onda ima smisla usmeriti rad nekih odseka na alternativne OS, ali ako je ovo reakcija na Aurora napad, onda je ovaj korak kompanije Google samo zabadanje glave u pesak.

Autor članka Ryan Naraine

Preuzeto sa


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje