Google najavio da uklanja iz Chromea poznatu ikonu katanca
Vesti, 03.05.2023, 09:00 AM
Google je najavio da će ikona katanca, koja je već dugo znak bezbednosti i pouzdanosti veb sajtova, uskoro biti zamenjena novom ikonom koja ne znači da je sajt bezbedan i da mu treba verovati.
Poznata ikona katanca uvedena je kao znak da veb sajt koristi HTTPS enkripciju, ali ona više nije potrebna s obzirom da se više od 99% svih veb sajtova u Google Chromeu sada učitava preko HTTPS-a.
Ovo takođe uključuje veb sajtove koji se koriste u fišing napadima ili u druge zlonamerne svrhe, kada simbol katanca sajber kriminalci koriste kako bi naveli korisnike da misle da su bezbedni od napada.
To je toliko učestalo, da „mnoge organizacije, uključujući FBI, objavljuju eksplicitne smernice da ikona katanca nije (više) pokazatelj bezbednosti veb sajta“, kaže Google.
Poznata ikona će biti zamenjena u Chromeu 117 „varijantom ikone podešavanja“, elementom korisničkog interfejsa koji je obično povezan sa podešavanjima aplikacije, dizajniranim da pokaže da je to stavka na koju se može kliknuti.
Međutim, katanac neće biti u potpunosti uklonjen jer će Google nastaviti da ga prikazuje u podmeniju „podešavanja“ kada je veza sa veb sajtom bezbedna.
Ova novina je prvi put najavljena pre skoro dve godine, u avgustu 2021. godine, kada je kompanija otkrila da indikator bezbednog veb sajta više nije potreban i da će biti uklonjen sa adresne trake Google Chromea.
„Kada je HTTPS bio redak, ikona katanca je skretala pažnju na dodatnu zaštitu koju pruža HTTPS. Danas to više nije tako, a HTTPS je norma, a ne izuzetak, i u skladu s tim smo razvijali Chrome“, rekao je Google .
„Nova ikona bi trebalo da bude dostupna u Chromeu 117, koji će biti objavljen početkom septembra 2023. godine.“
Ikona katanca će takođe biti zamenjena u Google Chromeu za Android u septembru, a biće uklonjena i iz iOS-a.
Google Chrome će naravno nastaviti da upozorava korisnike na nesigurne HTTP veze na svim platformama.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade