Facebook tužio dvojicu programera ekstenzija za Chrome zbog prikupljanja podataka korisnika
Vesti, 15.01.2021, 10:00 AM
Facebook je tužio dvojicu portugalskih programera zbog ekstenzija za Chrome koje su prikupljale korisničke podatke sa Facebookovih veb sajtova.
„Kada su ljudi instalirali ove ekstenzije u svoje pregledače, instalirali su skriveni kod dizajniran za izvlačenje njihovih podataka sa Facebookovog veb sajta, ali i podataka iz pregledača korisnika koji nisu povezani sa Facebookom - i sve bez njihovog znanja“, rekao je Facebook.
„Ako bi korisnik posetio Facebookov veb sajt, dodaci pregledača su programirani da izvlače njihovo ime, ID korisnika, pol, status veze, starosnu grupu i druge informacije povezane sa njihovim nalogom.“
Sve dodatke je razvila softverska kompanija “Oink and Stuff”, specijalizovana za razvoj Android aplikacija i dodataka za pregledače Chrome, Firefox, Opera i Microsoft Edge.
Iako kompanija razvija široku lepezu dodataka za pregledače, Facebook je rekao da je pronašao zlonamerno ponašanje povezano sa prikupljanjem podataka u četiri ekstenzije i to Web for Instagram plus DM, Blue Messenger, Emoji keyboard i Green Messenger, za koje je Facebook rekao da „funkcionišu poput špijunskog softvera“.
Poslednja dva dodatka su još uvek dostupna u zvaničnoj Chrome veb prodavnici i imaju zajedno više od 54000 instaliranja.
Facebook sada traži od suda u Portugaliji da izda trajnu zabranu protiv Oink and Stuff i prisili kompaniju da izbriše sve podatke o korisnicima Facebooka do kojih je došla preko pomenute četiri ekstenzije.
Ovo je poslednja u nizu tužbi Facebooka protiv programera aplikacija i ekstenzija za veb pregledače. Od 2019. Facebookov pravni tim počeo je da podnosi tužbe protiv onih koji zloupotrebljavaju njegove platforme. Najpre je u martu 2019. Facebook tužio dvojicu ukrajinskih programera, Gleba Slučevskog i Andreja Gorbačova, zbog izvlačenja podataka korisnika, a u avgustu iste godine kompanija je tužila LionMobi i JediMobi, programere Android aplikacija zbog prevara sa klikovima. Facebook je tužio i izraelskog proizvođača softvera za nadzor NSO Group, zbog toga što je u maju 2019. iskoristio do tada nepoznatu ranjivost WhatsAppa za napade na novinare, aktiviste, političke disidente, diplomate i državne zvaničnike. U decembru 2019. Facebook je podneo tužbu protiv firme ILikeAd i dvojice kineskih državljana koji su koristili Facebook oglase da bi prevarili ljude da preuzmu malver. U februaru 2020. Facebook je tužio OneAudience, zbog prikupljanja podataka o korisnicima Facebooka, a mesec dana kasnije i Namecheap, registratora domena, od koga je kompanija zahtevala da razotkrije hakere koji su registrovali maliciozne domene preko ovog servisa. Facebook je, između ostalog, podnosio tužbe i zbog zloupotrebe još jedne njegove platforme - Instagrama. Tako je u avgustu prošle godine kompanija tužila vlasnika veb sajta Nakrutka, zbog prodaje Instagram lajkova, komentara i pratilaca, a u novembru državljanina Turske zbog toga što je rukovodio mrežom od najmanje 20 sajtova koji su kopije Instagrama.
Izdvojeno
Hakeri mogu ''oživeti'' stare, zakrpljene ranjivosti na Windowsu i preuzeti kontrolu nad sistemom
SafeBreach Labs upozorava na „Windows Downdate“, novu metodu napada koja kompromituje Windows 11 tako što degradira (downgrade) sistemske... Dalje
Hakeri iskorišćavaju novu ranjivost Google Chromea
Sajber-napad ozloglašene hakerske grupe Lazarus i njene podgrupe BlueNoroff, otkrio je novu ranjivost u Google Chromeu. Grupa je iskoristila eksploat... Dalje
Hakovano više od 6000 WordPress sajtova koji sada prikazuju lažna upozorenja iza kojih se kriju malveri
Više od 6.000 WordPress sajtova je hakovano a napadači su instalirali zlonamerne dodatke (plugin) koji prikazuju lažna obaveštenja o ažuriranju p... Dalje
Microsoft je ime koje se najčešće zloupotrebljava u phishing napadima
Prema novom istraživanju CheckPointa, u trećem kvartalu 2024. Microsoft je bio brend koji se najčešće koristio za lažno predstavljanje u phishin... Dalje
Novi kralj DDoS napada Gorilla Botnet: Više od 300.000 napada u više od 100 zemalja
Global Threat Hunting System kompanije NSFOCUS otkrio je novu pretnju sajber bezbednosti - Gorilla Botnet, koji je u septembru pokrenuo ogromnu seriju... Dalje
Pratite nas
Nagrade