Facebook tužio dvojicu programera ekstenzija za Chrome zbog prikupljanja podataka korisnika
Vesti, 15.01.2021, 10:00 AM

Facebook je tužio dvojicu portugalskih programera zbog ekstenzija za Chrome koje su prikupljale korisničke podatke sa Facebookovih veb sajtova.
„Kada su ljudi instalirali ove ekstenzije u svoje pregledače, instalirali su skriveni kod dizajniran za izvlačenje njihovih podataka sa Facebookovog veb sajta, ali i podataka iz pregledača korisnika koji nisu povezani sa Facebookom - i sve bez njihovog znanja“, rekao je Facebook.
„Ako bi korisnik posetio Facebookov veb sajt, dodaci pregledača su programirani da izvlače njihovo ime, ID korisnika, pol, status veze, starosnu grupu i druge informacije povezane sa njihovim nalogom.“
Sve dodatke je razvila softverska kompanija “Oink and Stuff”, specijalizovana za razvoj Android aplikacija i dodataka za pregledače Chrome, Firefox, Opera i Microsoft Edge.
Iako kompanija razvija široku lepezu dodataka za pregledače, Facebook je rekao da je pronašao zlonamerno ponašanje povezano sa prikupljanjem podataka u četiri ekstenzije i to Web for Instagram plus DM, Blue Messenger, Emoji keyboard i Green Messenger, za koje je Facebook rekao da „funkcionišu poput špijunskog softvera“.
Poslednja dva dodatka su još uvek dostupna u zvaničnoj Chrome veb prodavnici i imaju zajedno više od 54000 instaliranja.
Facebook sada traži od suda u Portugaliji da izda trajnu zabranu protiv Oink and Stuff i prisili kompaniju da izbriše sve podatke o korisnicima Facebooka do kojih je došla preko pomenute četiri ekstenzije.
Ovo je poslednja u nizu tužbi Facebooka protiv programera aplikacija i ekstenzija za veb pregledače. Od 2019. Facebookov pravni tim počeo je da podnosi tužbe protiv onih koji zloupotrebljavaju njegove platforme. Najpre je u martu 2019. Facebook tužio dvojicu ukrajinskih programera, Gleba Slučevskog i Andreja Gorbačova, zbog izvlačenja podataka korisnika, a u avgustu iste godine kompanija je tužila LionMobi i JediMobi, programere Android aplikacija zbog prevara sa klikovima. Facebook je tužio i izraelskog proizvođača softvera za nadzor NSO Group, zbog toga što je u maju 2019. iskoristio do tada nepoznatu ranjivost WhatsAppa za napade na novinare, aktiviste, političke disidente, diplomate i državne zvaničnike. U decembru 2019. Facebook je podneo tužbu protiv firme ILikeAd i dvojice kineskih državljana koji su koristili Facebook oglase da bi prevarili ljude da preuzmu malver. U februaru 2020. Facebook je tužio OneAudience, zbog prikupljanja podataka o korisnicima Facebooka, a mesec dana kasnije i Namecheap, registratora domena, od koga je kompanija zahtevala da razotkrije hakere koji su registrovali maliciozne domene preko ovog servisa. Facebook je, između ostalog, podnosio tužbe i zbog zloupotrebe još jedne njegove platforme - Instagrama. Tako je u avgustu prošle godine kompanija tužila vlasnika veb sajta Nakrutka, zbog prodaje Instagram lajkova, komentara i pratilaca, a u novembru državljanina Turske zbog toga što je rukovodio mrežom od najmanje 20 sajtova koji su kopije Instagrama.

Izdvojeno
Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Za najnoviji Diznijev film Snežana (Snow White), sa IMDb sa ocenom 1,6/10 kažu da je najveći promašaj koji je kompanija ikada objavila. Film nije... Dalje
Svetski dan bekapa: zašto su rezervne kopije podataka važnije nego ikad pre

Jednom godišnje, tačnije, svake godine pred 31. mart, podsećamo se često zanemarenog aspekta naših digitalnih života: pravljenje rezervnih kopij... Dalje
Lažni oglasi za DeepSeek u Google pretrazi vode do malvera
.png)
Sponzorisani rezultati u Google pretrazi mogu dovesti do infekcije malverima i drugih prevara. Najnoviji primer su sponzorisani rezultati pretrage za ... Dalje
Korisnici macOS mete nove fišing kampanje
.jpg)
LayerX Labs upozorava na novu fišing kampanju koja je prvobitno bila dizajnirana za napade na korisnike Windowsa, ali su u poslednje vreme napadači ... Dalje
Rutovani pametni telefoni 250 puta ranjiviji na sajber napade
.png)
Analiza mobilnih bezbednosnih pretnji kompanije Zimperium otkrila je da su rutovani i džeilbrejkovani uređaji 250 puta ranjiviji na incidente koji r... Dalje
Pratite nas
Nagrade