FBI upozorava: Pametni televizori vas mogu špijunirati

Vesti, 04.12.2019, 04:00 AM

FBI upozorava: Pametni televizori vas mogu špijunirati

Pametni televizori postali su veoma popularni poslednjih godina, ne samo zbog mogućnosti koje pružaju, već i zbog toga što je sve više proizvođača koji nude takve uređaje pa su i njihove cene sve niže.

Pametni televizori se povezuju sa internetom. Omogućavaju vam da koristite popularne servise i aplikacije. Mnogi takođe imaju mikrofone za one koji su previše lenji da posegnu za daljinskim upravljačem - dovoljno je da svom pametnom televizoru kažete da želite da promenite kanal ili da pojačate jačinu zvuka, i on će to uraditi umesto vas.

Mnogi noviji pametni televizori imaju ugrađene kamere. U nekim slučajevima one se koriste za prepoznavanje lica, tako da pametni televizor zna ko ga gleda, pa shodno tome može da predloži odgovarajuće programe. Na tržištu su i uređaji koji vam omogućavaju da razgovarate sa voljenim osobama koje su daleko od vas.

Sve ovo zvuči suviše dobro da bi bilo bez mana. Ako trenutno razmišljate o kupovini pametnog televizora, možda ne bi bilo loše da poslušate savete FBI koji je upozorio da kupovina pametnog televizora nije tako jednostavna stvar zbog sigurnosnih rizika povezanih sa takvim proizvodima.

Osim što „vas proizvođač televizora i programeri aplikacija mogu prisluškivati i gledati“, i hakeri mogu pomoću pametnog televizora ući u vaš dom i potom pristupiti drugim uređajima poput vašeg zaključanog računara. A ako je televizor opremljen mikrofonima i kamerama, scenario može biti i gori, upozorava FBI.

„Hakeri mogu preuzeti kontrolu nad vašim nezaštićenim televizorom. Oni mogu da menjaju kanale, igraju se jačinom zvuka i prikazuju vašoj deci neprikladne video snimke. U najgorem slučaju, oni mogu uključiti kameru i mikrofon televizora u vašoj spavaćoj sobi i špijunirati vas“, objašnjava FBI.

Međutim, sada je kasno da žalimo za privatnošću nad kojom moramo da strepimo. Pametni uređaji su deo naših života, i neće nestati iz njih. Prema tome, moramo da razmišljamo u drugom pravcu - kako da se zaštitimo.

FBI je dao niz preporuka na ovu temu.

Najpre, morate poznavati funkcije vašeg pametnog televizora ali i kako da upravljate njima. Potražite na internetu broj modela televizora koji želite da kupite ili koji već koristite, sa ključnim rečima “mikrofon”, “kamera”, “privatnost”.

Nemojte zavisiti od podrazumevanih bezbednosnih postavki. Promenite lozinku ako možete, a ako znate kako, isključite mikrofone, kamere i prikupljanje podataka ako je to moguće. Ako ih ne možete isključiti, razmislite da li ste spremni da rizikujete kupovinom tog modela ili korišćenjem te usluge.

Ako ne možete da isključite kameru, zalepite crnu traku preko kamere.

Proverite da li i kako proizvođač isporučuje sigurnosna ažuriranja za uređaj.

Proverite politiku privatnosti proizvođača televizora i streaming servisa koji koristite. Proverite koje podatke prikupljaju, kako ih čuvaju i šta sa njima rade, preporuka je FBI.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ove nedelje zakon koji ima za cilj da zaštiti građane od sajber prevara, pošto je finansijski sajber kr... Dalje

Hakeri zloupotrebljavaju malo poznatu funkciju MU-plugins za skrivanje malvera na WordPress sajtovima

Hakeri zloupotrebljavaju malo poznatu funkciju MU-plugins za skrivanje malvera na WordPress sajtovima

Novi bezbednosni problem za WordPress sajtove: hakeri zloupotrebljavaju Must-Use dodatke (MU-plugins) da bi sakrili malver i imali dugoročni pristup ... Dalje

Lažna aplikacija Zoom krije opasni ransomware

Lažna aplikacija Zoom krije opasni ransomware

Lažni program za instalaciju Zoom-a na lažnom sajtu Zoom-a instalira malver koji tiho preuzima sisteme korisnika. Istraživači bezbednosti DFIR-a u... Dalje

Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Za najnoviji Diznijev film Snežana (Snow White), sa IMDb sa ocenom 1,6/10 kažu da je najveći promašaj koji je kompanija ikada objavila. Film nije... Dalje

Svetski dan bekapa: zašto su rezervne kopije podataka važnije nego ikad pre

Svetski dan bekapa: zašto su rezervne kopije podataka važnije nego ikad pre

Jednom godišnje, tačnije, svake godine pred 31. mart, podsećamo se često zanemarenog aspekta naših digitalnih života: pravljenje rezervnih kopij... Dalje