FBI možda zna način kako da otključa iPhone teroriste, i bez pomoći Applea
Vesti, 23.03.2016, 01:00 AM
FBI je možda pronašao način da dođe do sadržaja zaključanog iPhonea oko koga se vodi spor pred američkim sudom koji je naložio kompaniji Apple da pruži pomoć agentima FBI da hakuju telefon koji je pripadao teroristi koji je prošlog decembra učestvovao u terorističkom napadu u San Bernardinu, u Kaliforniji.
Apple i predstavnici američkog Ministarstva pravde trebalo je da se pojave juče pred federalnim sudom.
Međutim, dan pre toga, ministarstvo je podnelo molbu sudu za odlaganje ročišta do 5. aprila, da bi tako FBI imao vremena da testira novootkrivenu metodu za otključavanje iPhonea.
U predlogu koji je ministarstvo dostavilo sudu, kaže se da je neko izvan FBI 20. marta predložio birou drugi način za otključavanje iPhonea Sajeda Rizvana Faruka, koji je poginuo u obračunu sa policijom koji se dogodio posle napada.
Farukov lozinkom zaštićeni iPhone ima iOS 9, koji uključuje i sigurnosnu funkciju koja briše sve podatke na uređaju nakon 10 unetih pogrešnih lozinki.
Ako nova metoda koja je predložena FBI može da izbegne zaštitu lozinkom, bez brisanja podataka sa telefona, to bi značilo da birou više nije potrebna Appleova pomoć.
Prošlog meseca, sud je naložio Appleu da napravi poseban softver koji bi isključio ograničenje unosa lozinki i funkciju automatskog brisanja, čime bi FBI bilo omogućeno da neograničeni broj puta pogađa lozinku sve dok ne dođe do one koja će otključati telefon.
Apple protestvovao protiv ovakve odluke suda, navodeći da bi to omogućilo backdoor, koji bi izložio riziku svaki iPhone.
Ako bi FBI mogao da otključa iPhone bez pomoći Applea, to bi značilo kraj sudskog spora ali ne bi rešilo pitanje neslaganja oko backdoora, ali bi otvorilo i brojna nova i veoma neprijatna pitanja.
Pre svega, to bi značilo da postoji 0-day exploit koji se koristi, a koji je Appleu nepoznat. Ako FBI poseduje takav exploit, i ako ga preda Appleu, to bi značilo da biro više ne bi mogao da ga koristi u budućnosti, što bi bilo dobro za bezbednost korisnika.
Ali ako FBI ne bi otkrio ove informacije Appleu, to bi značilo da iPhone ima backdoor nepoznatog porekla, koji je otkrio neko ko čak i nije u FBI, i da bi ga i neko drugi mogao pronaći, zloupotrebiti ili prodati.
Bez obzira na ishod, to sigurno neće staviti tačku na neslaganja između Applea i američke vlade u vezi enkripcije iPhonea.
Izdvojeno
DoubleClickjacking: Nova tehnika napada ugrožava onlajn naloge
Stručnjak za sajber bezbednost Paulos Jibelo pokazao je novu tehniku napada koja bi mogla značajno ugroziti bezbednost onlajn naloga. Reč je o napa... Dalje
Kad se ljubav ugasi promenite lozinke - istraživanje otkrilo alarmantne podatke o špijuniranju bivših partnera
Kada se veze okončaju, tuga nije jedini problem - u digitalnom dobu, problem su sve češće i deljeni uređaji, lozinke i onlajn nalozi. Prema istra... Dalje
Širom sveta nastavljeno čišćenje sistema zaraženih malverom PlugX
Tim za otkrivanje i istraživanje pretnji kompanije Sekoia, u saradnji sa međunarodnim vlastima, sproveo je kampanju dezinfekcije sa ciljem uklanjanj... Dalje
Hakovano 16 ekstenzija za Chrome, ugroženi podaci 600.000 korisnika
Najmanje 16 ekstenzija za Chrome kompromitovano je u phishing napadima na izdavače ekstenzija za veb pregledač u Chrome Web Store. Time su ugroženi... Dalje
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Pratite nas
Nagrade