Emailovima sa navodnim izveštajima o Covid-19 sajber-kriminalci šire NetSupport Manager
Vesti, 26.05.2020, 10:00 AM

Microsoft je upozorio na napade u kojima se kao tema koristi COVID-19 a čiji je cilj instalacija alata za daljinsku administraciju NetSupport Manager.
Microsoft je na Twitteru opisao kako se ovaj alat širi preko malicioznih Excel dokumenata.
Napad počinje emailom koji je predstavljen kao email Centra Džon Hopkins, koji šalje najnovije podatke o broju smrtnih slučajeva u Sjedinjenim Državama povezanih sa korona virusom.
U emailu je Excel fajl pod nazivom „covid_usa_nyt_8072.xls“ koji prilikom otvaranja prikazuje grafikon sa brojem smrtnih slučajeva u SAD na osnovu podataka iz Njujork Tajmsa.
Kako ovaj dokument sadrži zlonamerne makro komande, od korisnika će se tražiti da “Omogući sadržaj”. Kada to uradi, izvršiće se zlonamerni makroi za preuzimanje i instaliranje NetSupport Managera.
“NetSupport Manager je poznat po tome što ga napadači zloupotrebljaju kako bi dobili daljinski pristup i izvršavali komande na kompromitovanim mašinama”, kažu iz Microsofta.
NetSupport Manager je legitiman alat za daljinsko upravljanje koji se obično distribuira u zajednicama hakera kako bi se koristio kao trojanac za daljinski pristup (RAT). Kada je instaliran, on omogućava napadaču da dobije potpunu kontrolu nad zaraženim računarom.
U ovom napadu, NetSupport Manager biće sačuvan kao fajl dwm.exe u % AppData% folderu i zatim pokrenut.
Pošto je alat maskiran kao legitimni Desktop Windows Manager exe fajl, korisnici ga možda neće primetiti kao nešto neobično u Task Manageru.
Nakon nekog vremena, NetSupport Manager RAT će se koristiti za dodatno kompromitovanje računara žrtve instaliranjem drugih alata.
Svi koji su žrtve ove kampanje treba da rade pod pretpostavkom da su njihovi podaci kompromitovani i da je napadač pokušao da ukrade njihove lozinke. Moguće je i da su oni koji stoje iza ove kampanje koristili zaraženi računar za bočno širenje kroz mrežu. Nakon čišćenja zaraženog uređaja, lozinke treba promeniti, a ostale računare na mreži treba proveriti kako bi se utvrdilo da li su i oni inficirani.

Izdvojeno
TikTok ponovo pod istragom zbog prenosa podataka korisnika na servere u Kini
.jpg)
Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) pokrenula je novu istragu protiv TikTok-a zbog sumnje da se podaci evropskih korisnika i dalje prebacuju na ... Dalje
Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može?

Koliko nas zapravo Google prati čak i kad mislimo da ne može? Nova studija SafetyDetectives otkriva koliko je Google zapravo svuda oko nas na intern... Dalje
U Chrome Web prodavnici otkrivene opasne ekstenzije, ugroženo 1,7 miliona korisnika

Istraživači iz Koi Security otkrili su dvanaest ekstenzija sa ukupno 1,7 miliona preuzimanja, koje mogu da prate aktivnost korisnika, kradu podatke ... Dalje
Hunters International: Kraj ransomware bande ili početak nove prevare?
.jpg)
Ransomware grupa Hunters International tvrdi da je stavila tačku na svoje delovanje i da će svim svojim žrtvama ponuditi besplatni softver za deši... Dalje
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
Pratite nas
Nagrade