Dva meseca posle misterioznog nestanka, zloglasni ransomware kartel REvil se vratio
Vesti, 08.09.2021, 12:00 PM

Ozloglašeni ransomware kartel koji je pre dva meseca, nakon velikog napada na proizvođača softvera, kompaniju Kaseya, bez najave prekinuo svoje operacije izgleda da se vratio.
Grupa je koristila ransomware REvil/Sodinokibi za iznuđivanje novca od kompanija kao što su proizvođač Jack Danielsa Brown-Forman i najveći svetski prerađivač mesa JBS.
Prošle godine grupa je tvrdila da je svojim napadima stekla bogatstvo od 100 miliona dolara.
Međutim, činilo se da je osuda nakon julskog napada na Kaseyu, koji je izveden tokom američkog državnog praznika 4. jula, i koji je uticao na hiljade korisnika, primorala grupu da se povuče. Sam napad izazvao je pažnju najviših američkih zvaničnika, a američki predsednik Bajden je naložio obaveštajnim agencijama da sprovedu istragu o ovom napadu.
Neki su i tada spekulisali da se grupa verovatno samo pritajila i da će se verovatno vratiti sa drugačijim imenom, kako bi skinula sa vrata američke vlasti i kompanije koje se bave sajber bezbednošću.
Međutim, izgleda da to nije slučaj, jer je dva meseca nakon gašenja, veb sajt grupe „Happy Blog“ sada ponovo pokrenut. Na ovom sajtu su objavljivani podaci ukradeni od žrtava kojima se vršio pritisak na njih da plate.
Prema rečima istraživača iz Recorded Future i Emsisofta, na veb sajtu se i dalje nalaze iste žrtve koje su bile navedene u vreme gašenja sajta, 13. jula. Pored toga, i REvilov „portal za plaćanja “, gde su žrtve mogle da pregovaraju sa bandom REvil, takođe je vraćen i nalazi se na istoj staroj .onion adresi. Za sada nije poznato da li je grupa započela sa novim napadima.
Neki su u julu spekulisali da je REvilu, za koji se smatra da se nalazi u Rusiji, Kremlj rekao da smanje svoju aktivnost nakon sastanaka na visokom nivou sa zvaničnicima iz Vašingtona.
Bela kuća izdala je tada više saopštenja u kojima je upozorila da zadržava pravo da preduzme mere protiv kriminalnih grupa iz Rusije ako ruska vlada to odbije da učini.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade