Društveni inženjering: Žene veštiji prevaranti ali otpornije na prevare
Vesti, 22.05.2012, 11:19 AM
Muškarci važe za bolje hakere i istraživače ranjivosti softvera. Ali kada je reč o tehnikama društvenog inženjeringa, žene su izgleda superiornije. Tu tezu trebalo bi da dokažu učesnice trećeg godišnjeg DEFCON Social Engineering CTF takmičenja.
Takmičenje bi trebalo da suprostavi deset muškaraca i deset žena u pokušaju da dobiju poverljive informacije od zaposlenih u nekim od vodećih američkih kompanija. Prema izjavi jednog od organizatora takmičenja, u ovoj borbi polova žene su u prednosti.
“Na žalost, postoji šovinistički konsenzus da se žene ne razumeju bezbednost,” kaže Kris Hadnagi iz Social-Engineer.org koji je jedan od sponzora ovogodišnjeg takmičenja. “Istina je da kada je reč o društvenom inženjeringu, žene to rade bolje. Videli smo da i haktivisti kao što su Anonimusi i LulzSec koriste žene kao deo svojih napada.”
Nema ozbiljnih istraživanja koja dokazuju da jedan pol superiorniji od drugog kada je reč društvenom inženjeringu. Međutim, postoje razlozi za verovanje da su žene u prednosti kada treba zadobiti poverenje potencijalne žrtve prevare, što je ključni element društvenog inženjeringa. Naučna istraživanja su pokazala da razlog naše sklonosti da ženski glas doživljavamo kao ohrabrujući ili utešan leži duboko u mozgu, i da to ima direktne veze sa periodom pre rođenja, kada čujemo glas svoje majke.
Ali Hadnagi kaže i da postoje značajne razlike u “izgovorima”, odnosno lukavstvima kojima se koriste muškarci i žene da bi prevarili potencijalne žrtve i dobili poverljive informacije koje će se na ovom takmičenju bodovati.
Muškarci nastupaju kao ljutiti klijenti ili kao neko ko u ime svog šefa zahteva odgovore. Nasuprot muškarcima koji ostavljaju utisak nekoga ko puno zna o nečemu, žene stavljaju sebe u pokornu poziciju nekoga ko je u nevolji. “Možete li mi pomoći?” - četiri najmoćnije reči društevnog inžinjeringa koju žene često koriste. “Mi smo tako naučeni,” kaže Hadnagi. “Kada vidimo da je nekom potrebna pomoć, želimo da mu pomognemo, čak i ako to znači izdaju poslodavca.”
Ali takvi izgovori su delotvorni i kada ih koriste muškarci.
Pravila takmičenja nalažu da se učesnicima dostavi lista kompanija nedelju dana pre početka konferencije. Tako takmičari imaju vremena da se informišu o ovim kompanijama i njihovim zaposlenima. Na samom takmičenju oni imaju dvadeset minuta da telefonom ubede zaposlene u kompanijama da im daju zahtevane informacije.
Tako su prethodna takmičenja testirala zaposlene u velikim kompanijama kao što su McDonald's, Wal-Mart, Microsoft, Google, Ford i Pepsi. Rezultati takmičenja pokazuju da su čak i veoma moćne kompanije slabo opremljene kada se treba odbraniti od sofisticiranih taktika društvenog inženjeringa.
Još jedna zanimljivost koja je u vezi polova - žene su otpornije na prevare ove vrste. Kada je žena na telefonskoj vezi sa prevarantom koji je učesnik takmičenja, manja je verovatnoća da će prevara biti uspešna. “Žena je paranoičnija, i odgovara na manje pitanja,” kaže Hadnagi. Ona brže postaje sumnjičava i brže spušta slušalicu u odnosu na muškog kolegu.
Kada takmičenje bude završeno, organizatori će objaviti izveštaj sa zaključcima. Ali Hadnagi kaže da većina kompanija još uvek nedovoljno ulaže u obuku zaposlenih kada je reč o odbrani od ovakvih prevara, i očekuje da će kao i do sada takmičari imati malo poteškoća da prikupe informacije koje su im potrebne od zaposlenih u kompanijama koje su organizatori odabrali.
Izdvojeno
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Interpol traži da se termin ''pig butchering'' (svinjokolj) ne koristi više za žrtve investicionih i ljubavnih internet prevara
Interpol je pozvao zajednicu sajber bezbednosti, organe za sprovođenje zakona i medije da prestanu da koriste termin „pig butchering“ (sv... Dalje
Milioni korisnika interneta izloženi riziku od lažnih captcha stranica i infekcije malverom Lumma
Istraživači Guardio Labsa i Infobloxa otkrili su kampanju velikih razmera koja distribuira malver Lumma preko lažnih captcha stranica. Napadači is... Dalje
Amnesty International: Srpske vlasti koriste do sada nepoznati špijunski softver NoviSpy
Srpske vlasti su instalirale špijunski softver na telefone desetina predstavnika civilnog društva, aktivista i novinara, navodi se u izveštaju koji... Dalje
Android malver BadBox predinstaliran na desetinama hiljada IoT uređaja
Nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost (BSI) je saopštila da je blokirala malver BadBox koji je predinstaliran na više od 30.000 An... Dalje
Pratite nas
Nagrade