Drugi najveći svetski proizvođač laptop računara napadnut ransomwareom
Vesti, 10.11.2020, 10:00 AM

Tajvanska kompanija Compal Electronics koja proizvodi laptop računare nekih od najvećih svetskih brendova pretrpela je tokom vikenda napad ransomwarea DoppelPaymer, a napadači su, prema onome što se moglo videti iz snimka ekrana sa zahtevom za otkupninu koji su novinarima tajvanskih medija dostavili zaposleni u kompaniji Compal, tražili otkupninu od skoro 17 miliona dolara (1100 bitkoina).
Compal je drugi najveći svetski proizvođač laptop računara koji je ranije proizvodio računare za kompanije kao što su Apple, Acer, Lenovo, Dell, Toshiba, HP i Fujitsu. Pored laptopova, kompanija proizvodi i monitore, tablete, pametne satove, pametne televizore i druge uređaje.
Tokom vikenda, tajvanski mediji izvestili su da je Compal pretrpeo napad ransomwareom koji je otkriven u nedelju ujutro i koji je navodno inficirao 30% računara u kompaniji. Kompanija je, međutim, u ponedeljak priznala da je napadnuta, ali ne i da je u pitanju ransomware, insistirajući na tome da nisu ucenjeni.
Zaposlene u kompaniji je kada su stigli na posao dočekao dopis da provere stanje svojih računara i naprave kopije važnih fajlova na sistemima koji nisu zaraženi.
Zamenik direktora Compala rekao je da je incident uticao samo na računare u kancelarijama kompanije i da njihove proizvodne linije nisu ugrožene.
S obzirom na istoriju DoppelPaymera, napadači su verovatno ukrali nešifrovane podatke tokom napada.
Ovo je poslednjih godinu dana uobičajena strategija grupa koje napadaju ransomwareom, da žrtvama prete objavljivanjem podataka ako otkupnina ne bude plaćena, kako bi se izvršio dodatni pritisak na njih.
Treba napomenuti da je zahtev za otkup „početna“ cena i obično se pregovara o znatno nižem iznosu sa žrtvama koje odluče da plate otkupninu.
Među žrtvama DoppelPaymera su Univerzitetska klinika u Dizeldorfu, PEMEX (Petroleos Mexicanos), grad Torans u Kaliforniji, Univerzitet Njukasl, okrug Hol u Džordžiji u SAD i Bretagne Telecom.
Compal je treća tajvanska kompanija koja je ove godine napadnuta ransomwareom. Pre nje, u maju je napadnuta državna energetska kompanija CPC Corp ransomwareom ColdLocker, a mesec dana kasnije i tajvanska fabrika američkog proizvođača pametnih satova Garmin ransomwareom WastedLocker.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade