Drugi najveći svetski proizvođač laptop računara napadnut ransomwareom
Vesti, 10.11.2020, 10:00 AM
Tajvanska kompanija Compal Electronics koja proizvodi laptop računare nekih od najvećih svetskih brendova pretrpela je tokom vikenda napad ransomwarea DoppelPaymer, a napadači su, prema onome što se moglo videti iz snimka ekrana sa zahtevom za otkupninu koji su novinarima tajvanskih medija dostavili zaposleni u kompaniji Compal, tražili otkupninu od skoro 17 miliona dolara (1100 bitkoina).
Compal je drugi najveći svetski proizvođač laptop računara koji je ranije proizvodio računare za kompanije kao što su Apple, Acer, Lenovo, Dell, Toshiba, HP i Fujitsu. Pored laptopova, kompanija proizvodi i monitore, tablete, pametne satove, pametne televizore i druge uređaje.
Tokom vikenda, tajvanski mediji izvestili su da je Compal pretrpeo napad ransomwareom koji je otkriven u nedelju ujutro i koji je navodno inficirao 30% računara u kompaniji. Kompanija je, međutim, u ponedeljak priznala da je napadnuta, ali ne i da je u pitanju ransomware, insistirajući na tome da nisu ucenjeni.
Zaposlene u kompaniji je kada su stigli na posao dočekao dopis da provere stanje svojih računara i naprave kopije važnih fajlova na sistemima koji nisu zaraženi.
Zamenik direktora Compala rekao je da je incident uticao samo na računare u kancelarijama kompanije i da njihove proizvodne linije nisu ugrožene.
S obzirom na istoriju DoppelPaymera, napadači su verovatno ukrali nešifrovane podatke tokom napada.
Ovo je poslednjih godinu dana uobičajena strategija grupa koje napadaju ransomwareom, da žrtvama prete objavljivanjem podataka ako otkupnina ne bude plaćena, kako bi se izvršio dodatni pritisak na njih.
Treba napomenuti da je zahtev za otkup „početna“ cena i obično se pregovara o znatno nižem iznosu sa žrtvama koje odluče da plate otkupninu.
Među žrtvama DoppelPaymera su Univerzitetska klinika u Dizeldorfu, PEMEX (Petroleos Mexicanos), grad Torans u Kaliforniji, Univerzitet Njukasl, okrug Hol u Džordžiji u SAD i Bretagne Telecom.
Compal je treća tajvanska kompanija koja je ove godine napadnuta ransomwareom. Pre nje, u maju je napadnuta državna energetska kompanija CPC Corp ransomwareom ColdLocker, a mesec dana kasnije i tajvanska fabrika američkog proizvođača pametnih satova Garmin ransomwareom WastedLocker.
Izdvojeno
Hakovano 16 ekstenzija za Chrome, ugroženi podaci 600.000 korisnika
Najmanje 16 ekstenzija za Chrome kompromitovano je u phishing napadima na izdavače ekstenzija za veb pregledač u Chrome Web Store. Time su ugroženi... Dalje
Ekspanzija malvera koji kradu podatke: detekcija malvera Lumma Stealer porasla za skoro 400%
Prema telemetrijskim podacima kompanije ESET, detekcija malvera koji krade podatke Lumma Stealer, koji je sve traženiji među sajber kriminalcima, po... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju Google kalendar za prevare i krađu lozinki i informacija o kreditnim karticama
Hakeri zloupotrebljavaju funkcije Google kalendara za slanje phishing imejlova maskiranih u legitimne pozivnice, upozorila je kompanija za sajber bezb... Dalje
Pobeda WhatsApp-a: Sud presudio da je proizvođač špijunskog softvera Pegaz odgovoran za hakovanje 1400 korisnika WhatsApp-a
WhatsApp je dobio spor protiv izraelskog prodavca komercijalnog špijunskog softvera NSO Group pošto je savezni sudija u američkoj državi Kaliforni... Dalje
Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi ... Dalje
Pratite nas
Nagrade