Da li nas država špijunira

Vesti, 02.04.2013, 08:12 AM

Da li nas država špijunira

Kako piše Njujork Tajms, a prenose Naše novine, Srbija je jedna od 25 zemalja u svetu čije vlasti koriste softver FinSpy (FinFisher) za špijuniranje svojih građana.

Na listi zemalja koje su klijenti britanske kompanije Gamma Group koja proizvodi ovaj softver su, pored Srbije, i Australija, Bahrein, Bangladeš, Velika Britanija, Bruneji, Kanada, Češka Republika, Estonija, Etiopija, Nemačka, Indija, Indonezija, Japan, Letonija, Malezija, Meksiko, Mongolija, Holandija, Katar, Singapur, Turkmenistan, Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD i Vijetnam.

Kada je reč o Srbiji, ovaj program je najverovatnije u vlasništvu nekih od obaveštajnih službi (BIA, VOA, VBA), s obzirom da proizvođač tvrdi da se softver prodaje isključivo državnim vladinim agencijama za potrebe kriminalnih istraga. To je navodno i osnovna namena programa FinSpy - praćenje kriminalaca, i to najčešće pedofila, terorista, pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, otmičara i trgovaca ljudima.

Iako Gamma Group nikad ne objavljuje podatke o svojim klijentima, spisak država kojima kompanija prodaje svoj softver pokazuje da postoji mogućnost njegove zloupotrebe i korišćenja u svrhe koji izlaze iz okvira kriminalnih istraga. U nekim od državama koje se nalaze na spisku klijenata kompanije ne postoje zakoni kojima se jasno definišu pravila upotrebe ovakvih programa, tako da nije nemoguće da se umesto za praćenje otmičara ili dilera droge softver koristi u političke svrhe.

FinSpy je prvi put primenjen u Bahreinu. Softver je sličan trojanskim programima a u računar dospeva putem zaraženog emaila. On snima ekran, razgovore na Skype-u, uključuje mikrofon i kameru na računaru, beleži aktivnosti na tastaturi, krade fotografije i dokumente sa računara i smart telefona i sve to naravno bez znanja vlasnika o tome.

Stručnjak za bezbednost Marko Nicović kaže za Naše novine da je ovaj program u Srbiji mogao da dospe samo u ruke neke od obaveštajnih službi.

“Takve softvere svim tajnim službama prodaju velike države poput Amerike, Engleske i Nemačke”, kaže Nicović dodajući da iako BIA tvrdi da se u Srbiji prisluškuje samo 1300 ljudi, on smatra da ih ima bar 10000.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija je po drugi put za godinu dana preuzela kontolu nad zloglasnom platformom BreachForums, koja je poznata pre svega po prodaji ukradenih podata... Dalje

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell je upozorio da su hakeri ukrali informacije o oko 49 miliona kupaca. Kompanija je na email adrese kupaca počela da šalje obaveštenja o komprom... Dalje