Da li je ovo kraj najopasnijeg malvera na svetu: 25. marta Emotet će biti uklonjen sa svih računara koje je zarazio
Vesti, 28.01.2021, 11:00 AM

Holandska policija isporučiće ažuriranje za Emotet koje će ukloniti malver sa svih zaraženih računara 25. marta 2021. godine.
Najopasniji i najuspešniji botnet na svetu ostao je bez infrastrukture koja ga je kontrolisala, nakon zajedničke akcije Europola, FBI, britanske Nacionalne agencije za borbu protiv kriminala, holandske, nemačke, francuske, litvanske, kanadske i ukrajinske policije, koja je pripremana pune dve godine.
Emotet se prvi put pojavio kao bankarski trojanac 2014. godine, da bi kasnije evoluirao i postao jedan od najmoćnijih malvera.
Emotet je backdoor na Windows sistemima a njegovi napadi počinju slanjem fišing e-mailova, u kojima se nalaze Word dokumenti koji kriju malver. Naslovi ovakvih e-mailova i nazivi dokumenata u njima se stalno menjaju kako bi se povećale šanse da žrtve zagrizu mamac i otvore e-mail i prilog i tako instaliraju malver. Osim uobičajenih tema kao što su računi, obaveštenja o pošiljkama, u poslednje vreme sajber-kriminalci su često koristili informacije o COVID-19 kao mamac.
Oni koji stoje iza Emoteta iznajmljuju zaražene računare drugim sajber-kriminalcima pružajući im mogućnost da ih zaraze i drugim malverima, uključujući i one koji obezbeđujuju daljinski pristup (RAT) i ransomware.
Rezultat toga je da je Emotet postao ono što Europol opisuje kao „najopasniji malver na svetu“ i „jedna od najznačajnijih bot mreža u protekloj deceniji“, a kriminalci poput onih koji distribuiraju ransomware Ryuk ili bankarskog trojanca TrickBot iznajmljuju pristup računarima koje je Emotet kompromitovao kako bi instalirali sopstveni zlonamerni softver.
Zato je uklanjanje Emoteta jedna od najznačajnijih akcija protiv malvera i sajber-kriminalaca u poslednjih nekoliko godina. Policije brojnih zemalja koje su učestovale u zajedničkoj akciji preuzele su kontrolu nad infrastrukturom Emoteta preuzevši brojne servere širom sveta.
Računare koji su zaraženi Emotetom sada kontroliše infrastruktura koja je pod kontrolom policije, što znači da sajber-kriminalci više ne mogu eksploatisati kompromitovane računare i malver se više ne može širiti na nove uređaje. To je od ogromnog značaja jer napadi Emoteta čine čak 30% napada malvera.
Fernando Ruiz, direktor Europolovog Evropskog centra za sajber-kriminal (EC3) rekao je da su oni vrlo zadovoljni rezultatima policijske akcije protiv Emoteta. Ruiz kaže da će drugi sajber-kriminalci sigurno pokušati da popune prazninu koja je nastala preuzimanjem Emoteta, ali da će se neko vreme osećati pozitivan uticaj ove akcije na sajber-bezbednost.
Istraga o Emotetu takođe je otkrila bazu ukradenih e-mail adresa, korisničkih imena i lozinki tako da svi koji žele da provere da li je Emotet kompromitovao njihove podatke mogu to uraditi na sajtu holandske nacionalne policije.
Holandska policija je saopštila da su se dva od tri primarna Emotetova servera za komandu i kontrolu (C&C) nalazila u Holandiji. Holandska policija iskoristila je pristup ovim ključnim serverima da bi primenila ažuriranje za Emotet na svim zaraženim uređajima. Ovo ažuriranje sadrži kod koji će deinstalirati Emotet 25. marta 2021, u 12:00, po lokalnom vremenu svakog računara.
Ovo znači da čak i kada bi se Emotet vratio na scenu, kriminalci bi morali da krenu ispočetka. Sa druge strane, ažuriranje je i prilika za kompanije iz celog sveta da lociraju i saniraju zaražene računare.
Uklanjanje malvera sprečiće grupu Emotet da drugim sajber-kriminalcima prodaje pristup računarima zaraženim Emotetom, a to je taktika po kojoj je grupa poznata.
Ali uređaji koji su zaraženi Emotetom a za koje je već kupljen pristup i dalje su u opasnosti.
Zato je pravi trenutak da kompanije iskoriste period do 25. marta da pretraže interne mreže i provere da li je prisutan Emotet i da li su ga druge grupe iskoristile za instalaciju drugih malvera. Nakon što se Emotet deinstalira 25. marta, takve istrage biće teže sprovesti.

Izdvojeno
Novi talas napada na Google kalendar, milioni korisnika u opasnosti od prevara i krađe podataka
.jpg)
Novi talas napada na Google kalendar izložio je milione korisnika phishing prevarama i krađi podataka, upozoravaju istraživači sajber bezbednosti ... Dalje
Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ove nedelje zakon koji ima za cilj da zaštiti građane od sajber prevara, pošto je finansijski sajber kr... Dalje
Hakeri zloupotrebljavaju malo poznatu funkciju MU-plugins za skrivanje malvera na WordPress sajtovima
.jpg)
Novi bezbednosni problem za WordPress sajtove: hakeri zloupotrebljavaju Must-Use dodatke (MU-plugins) da bi sakrili malver i imali dugoročni pristup ... Dalje
Lažna aplikacija Zoom krije opasni ransomware

Lažni program za instalaciju Zoom-a na lažnom sajtu Zoom-a instalira malver koji tiho preuzima sisteme korisnika. Istraživači bezbednosti DFIR-a u... Dalje
Lažni torrent za Diznijev film Snežana inficira uređaje malverom

Za najnoviji Diznijev film Snežana (Snow White), sa IMDb sa ocenom 1,6/10 kažu da je najveći promašaj koji je kompanija ikada objavila. Film nije... Dalje
Pratite nas
Nagrade