Broj ransomware napada u padu zbog sankcija protiv Rusije koje otežavaju život sajber kriminalcima
Vesti, 11.05.2022, 11:00 AM
Broj ransomware napada opao je poslednjih meseci jer sankcije protiv Rusije otežavaju sajber kriminalcima da organizuju napade i primaju otkupnine, otkrio je Rob Džojs, direktor sajber bezbednosti u američkoj Agenciji za nacionalnu bezbednost (NSA).
Napadi ransomwarea su dugo glavni problem sajber bezbednosti za organizacije širom sveta, jer često pogađaju kritičnu infrastrukturu, bolnice, preduzeća itd.
Jedan od najvećih ransomware napada u prošloj godini bio je napad na Colonial Pipeline, američki nafotovod koji je doveo do poremećaja u snabdevanju velikog dela zemlje gorivom i rezultirao isplatom otkupa koji su zahtevali sajber kriminalci.
Za mnoge od najozloglašenijih ransomware bandi se sumnja da su iz Rusije a Džojs kaže da sankcije Rusiji zbog invazije Ukrajine otežavaju život sajber kriminalcima koji se nalaze u zemlji, što je dovelo do smanjenja broja napada, bar za sada.
„Jedan interesantan trend koji vidimo je da je u poslednjih mesec ili dva ransomware zapravo u padu. Verovatno postoji mnogo različitih razloga zašto je to tako, ali mislim da je jedan od razloga sukob Rusije i Ukrajine“, rekao je Džojs.
„Kako smo uveli sankcije teže je prebacivati novac i teže je kupiti infrastrukturu na vebu, pa vidimo i manju efikasnost [sajber-kriminala] - a ransomware je veliki deo toga“, dodao je on.
Ali čak i ako je došlo do smanjenja napada ransomwarea, to ne znači da je problem sasvim nestao jer je i dalje mnogo organizacija koje su poslednjih nedelja postale žrtve napada ransomwarea.
U mnogim slučajevima, žrtve napada ransomwarea i dalje misle da nemaju drugog izbora osim da plate otkup sajber kriminalcima za ključ za dešifrovanje koji je potreban za preuzimanje šifrovanih fajlova uprkos upozorenjima agencija za sajber bezbednost i vlasti da to samo dodatno ohrabruje kriminalce.
Postoje koraci koje organizacije mogu preduzeti da bi poboljšale bezbednost i ojačale svoju odbranu od ransomwarea i drugih sajber napada. Neki od koraka uključuju blagovremenu primenu bezbednosnih zakrpa i ažuriranja kako bi se sprečila mogućnost da sajber kriminalci iskoriste poznate ranjivosti, kao i obavezna višefaktorska autentifikacija za sve korisnike kao dodatna prepreka protiv upada hakera.
Preporuka je i da organizacije moraju da znaju ko i šta je na njihovim mrežama kako bi se sumnjive aktivnosti mogle brzo otkriti, da preduzeća redovno prave rezervne kopije svojih podataka i da treba da postoji strategija reagovanja na incidente, tako da ako se desi najgore, postoji plan o tome šta treba uraditi.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade