Ako koristite Booking.com budite oprezni, u toku su napadi na korisnike platforme
Vesti, 29.09.2023, 11:00 AM
Korisnici Booking.com meta su nove, velike fišing kampanje koju su primetili istraživači bezbednosti iz firme Perception Point, koji kažu da kampanju odlikuje metodičan proces u četiri koraka.
Da bi izveli napad, napadači najpre hakuju hotelski sistem, koristeći malver InfoStealer, i preuzimaju kontrolu nad hotelskim Booking.com nalogom. Ovo omogućava njihove naredne korake.
Kada preuzmu kontrolu nad Booking.com nalogom hotela, napadači izvlače lične podatke gostiju hotela. Ovo uključuje imena, datume rezervacije, detalje o hotelu i delimične informacije o načinima plaćanja za rezervacije na platformi.
U trećoj fazi, napadači koriste ukradene podatke za kreiranje personalizovanih poruka koje su osmišljene tako da igraju na kartu straha i osećaja hitnosti kod potencijalnih žrtava. Žrtve se upozoravaju da postoji opasnost od otkazivanja njihovih rezervacija u roku od 24 sata ako odmah ponovo ne dostave podatke o svojoj kreditnoj kartici zbog navodne „verifikacije“. Poruka koju dobijaju gosti preko Booking.com platforme, kao i email sa Booking.com, sadrži link koji je omogućava sledeću fazu napada.
U poslednjem koraku, napadači dovode svoje žrtve do fišing stranice koja imitira Booking.com, objasnio je Perception Point. Ova lažna stranica je već popunjena ličnim podacima žrtava, a URL dodatno povećava konfuziju (‘booking.id(broj).com’ ili ‘booking.reserve-visit.com’). Ovde se od žrtava traži da ponovo unesu svoje podatke o kreditnoj kartici i druge podatke koje su u vezi njihovog bankovnog računa. Tako ovi podaci završavaju u rukama napadača.
Ova kampanja utiče na hotele na globalnom nivou. Finansijski gubici mogu biti značajni, a kolaterana šteta bila bi gubitak poverenja, kao i moguća zloupotreba podataka.
Perception Point je upozorio da bi napad na na Booking.com mogao biti deo šire kampanje, kao što je primećeno u prethodnoj kampanji InfoStealera čije su mete bili hoteli i turističke agencije.
Preporuke za korisnike uključuju provere URL adresa, oprez sa hitnim zahtevima, direktno kontaktiranje provajdera usluga, informisanje o aktuelnim kampanjama i redovan pregled računa kako bi se na vreme uočile bilo kakve neovlašćene transakcije.
Foto: Alena Plotnikova / Unsplash
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade