Afera ''Panamski papiri'' - najveće curenje informacija u istoriji

Vesti, 05.04.2016, 01:00 AM

Afera ''Panamski papiri'' - najveće curenje informacija u istoriji

Nepoznati napadači hakovali su servere panamske advokatske firme Mosak Fonseka i ukrali podatke o 214000 ofšor kompanija, koji otkrivaju svetski lanac korupcije i sistem koji su koristili najbogatiji ljudi u svetu da bi izbegli plaćanje poreza.

Napad je izveden početkom prošle godine a oni koji su ga izveli uspeli su da ukradu od panamske firme 2,6 TB podataka, sa 11,5 miliona dokumenata koje su zatim ponudili nemačkom Zidojče Cajtungu na analizu.

Nemački list je bio zatrpan dokumentima pa je u pomoć pozvan Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara koji se uključio u istragu i prosledio dokumente na analizu novinarima u 107 novinskih organizacija.

Ukradeni dokumenti sadrže skenirane i elektronske dokumente počev od sedamdesetih godina prošlog veka kada je firma Mosak Fonseka počela sa radom, pa do početka prošle godine.

Više od 400 novinara koji su bili angažovani u ovoj istrazi koristili su softver OCR (Optical Character Recognition) za popis i analizu podataka. OCR je korišćen za prebacivanje skeniranih dokumenata u elektronske dokumente, tako da su i ovi dokumenti popisani i klasifikovani radi lakše analize.

Pošto je posao završen, Konzorcijum istraživačkih novinara je zajedno sa Zidojče Cajtungom objavio svoju prvu analizu procurelih dokumenata, koja obuhvata svega 149 fajlova od ukupno 11,5 miliona.

Panamski papiri” imaju svoj web sajt na kome će novinari početi da objavljuju nove dokumente, na način na koji je to radio Edvard Snouden sa Interceptom i Džulijen Asanž sa WikiLeaksom. Još jedan sajt posvećen ovoj aferi pokrenuo je Zidojče Cajtung.

U petak prošle nedelje, Mosak Fonseka obavestila je emailom svoje klijente o incidentu, i to verovatno pošto su počeli da se javljaju novinari sa zahtevom za komentar.

U “Panamskim papirima” nalaze se imena važnih ličnosti iz celog sveta, među kojima su predsednik Argentine, bivši premijer Gruzije, premijer Islanda, kralj Saudijske Arabije, bivši premijer Iraka, predsednik Ukrajine, bivši predsednik Sudana i brojna druga imena.

Tu su i ćerka bivšeg kineskog premijera, porodica predsednika Azerbejdžana, nekoliko funkcionera FIFA, fudbalska zvezda Mesi, nekoliko muzičara, prijatelji ruskog predsednika Putina, rođaci sirijskog predsednika Asada, otac aktuelnog britanskog ministra i mnogi drugi.

Osim imena, dokumenti sadrže email prepiske, račune i podatke o transferima novca ofšor kompanijama, koji otkrivaju da je Mosak Fonseka decenijama pomagala svojim klijentima da peru novac i izbegavaju plaćanje poreza.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje