Acer napadnut ransomwareom, napadači traže od kompanije rekordnu otkupninu
Vesti, 22.03.2021, 10:00 AM

Kompjuterski gigant Acer napadnut je ransomwareom REvil, a napadači zahtevaju od kompanije najveću do danas traženu otkupninu od 50 miliona dolara.
Acer je tajvanski proizvođač elektronike i računara sa skoro 7000 zaposlenih.
Grupa REvil koja je izvela napad objavila je na svom sajtu da je hakovala Acer i kao dokaz objavila slike navodno ukradenih fajlova.
Reč je o dokumentima u kojima su finansijski podaci, stanja na bankovnim računima i komunikacija sa bankama.
Acer nije potvrdio da su pretrpeli napad ransomwarea, ali je portparol kompanije rekao da su kompanije kao što je Acer neprestano na udaru, ističući da oni rutinski nadgledaju svoje IT sistema, i da su dobro zaštićeni od većine sajber napada. Ipak, on je priznao da su “nedavne abnormalne situacije” koje su primetili prijavili nadležnim organima u više zemalja.
Acer je rekao i da je „istraga u toku” i da “iz bezbednosnih razloga” ne mogu da komentarišu detalje.
Kako je izvestio BleepingComputer, pregovori napadača sa Acerom počeli su 14. marta, i tokom prvog kontakta predstavnik kompanije je bio šokiran zbog otkupnine koju traže napadači. Oni su ponudili popust od 20% ako kompanija uplati novac do 28. marta. Zauzvrat bi napadači dostavili kompaniji alat za dešifrovanje i izveštaj o ranjivosti koju su iskoristili a obećali su i da će obrisati ukradene fajlove. Ukoliko kompanija ne plati, napadači prete da će objaviti fajlove za koje tvrde da su u njihovim rukama.
Napadači su upozorili Acer „da ne ponavlja sudbinu SolarWindsa“.
Otkupnina od 50 miliona dolara najveći je do sada poznati zahtev neke grupe koja radi sa ransomwareom. Prethodno, najveća tražena otkupnina bila je 30 miliona dolara, i nju je takođe tražila grupa REvil.
Kompjuterski gigant Acer napadnut je ransomwareom REvil, a napadači zahtevaju od kompanije najveću do danas traženu otkupninu od 50 miliona dolara.
Acer je tajvanski proizvođač elektronike i računar koji zapošljava približno 7000 zaposlenih. Kompanija je 2019. godine zaradila 7,8 milijardi dolara.
Grupa REvil koja je izvela napad objavila je na svom sajtu da je hakovala Acer i kao dokaz objavila slike navodno ukradenih fajlova.
Reč je o dokumentima koji uključuju finansijske tabele, bankovna stanja i komunikacije sa bankama.
Acer nije potvrdio da su pretrpeli napad ransomwarea, ali je portparol kompanije rekao da su kompanije kao što je Acer neprestano na udaru, ali da oni rutinski nadgledaju svoje IT sistema, i da su oni dobro zaštićeni od većine sajber napada. Ipak, on je priznao da su “nedavne abnormalne situacije” koje su primetili prijavili nadležnim organima u više zemalja.
Acer je rekao i da je „istraga u toku” i da “iz bezbednosnih razloga” ne mogu da komentarišu detalje.
Kako je izvestio BleepingComputer, pregovori napadača sa Acerom počeli su 14. marta, i tokom prvog kontakta predstavnik kompanije je bio šokiran zbog otkupnine koju traže napadači. Oni su ponudili popust od 20% ako kompanija uplati novac do 28. marta. Zauzvrat bi napadači dostavili kompaniji alat za dešifrovanje, izveštaj o ranjivosti koju su iskoristili i obrisali ukradene fajlove. Ukoliko kompanija ne plati, napadači prete da će objaviti fajlove za koje tvrde da su u njihovim rukama.
Napadači su upozorili Acer „da ne ponavlja sudbinu SolarWinda“.
Otkupnina od 50 miliona dolara najveći je do sada poznati zahtev. Prethodno, najveća tražena otkupnina bila je 30 miliona dolara, i nju je takođe tražila grupa REvil.

Izdvojeno
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Nova Google-ova pravila za veću bezbednost veb sajtova

Kao kompanija koja stoji iza Chromea, najčešće korišćenog internet pretraživača, Googleove odluke oblikuju način na koji ljudi širom sveta ... Dalje
Lažni imejlovi sa Booking.com dovode do infekcije trojancem
.jpg)
Firma za sajber bezbednost Malware Bytes upozorava na novu phishing kampanju usmerenu na ugostiteljsku industriju. Napad počinje imejlom koji izgleda... Dalje
Novi talas napada na Google kalendar, milioni korisnika u opasnosti od prevara i krađe podataka
.jpg)
Novi talas napada na Google kalendar izložio je milione korisnika phishing prevarama i krađi podataka, upozoravaju istraživači sajber bezbednosti ... Dalje
Rusija pooštrava zakone o sajber bezbednosti zbog rekordnog broja sajber prevara

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ove nedelje zakon koji ima za cilj da zaštiti građane od sajber prevara, pošto je finansijski sajber kr... Dalje
Pratite nas
Nagrade