Acer napadnut ransomwareom, napadači traže od kompanije rekordnu otkupninu
Vesti, 22.03.2021, 10:00 AM
Kompjuterski gigant Acer napadnut je ransomwareom REvil, a napadači zahtevaju od kompanije najveću do danas traženu otkupninu od 50 miliona dolara.
Acer je tajvanski proizvođač elektronike i računara sa skoro 7000 zaposlenih.
Grupa REvil koja je izvela napad objavila je na svom sajtu da je hakovala Acer i kao dokaz objavila slike navodno ukradenih fajlova.
Reč je o dokumentima u kojima su finansijski podaci, stanja na bankovnim računima i komunikacija sa bankama.
Acer nije potvrdio da su pretrpeli napad ransomwarea, ali je portparol kompanije rekao da su kompanije kao što je Acer neprestano na udaru, ističući da oni rutinski nadgledaju svoje IT sistema, i da su dobro zaštićeni od većine sajber napada. Ipak, on je priznao da su “nedavne abnormalne situacije” koje su primetili prijavili nadležnim organima u više zemalja.
Acer je rekao i da je „istraga u toku” i da “iz bezbednosnih razloga” ne mogu da komentarišu detalje.
Kako je izvestio BleepingComputer, pregovori napadača sa Acerom počeli su 14. marta, i tokom prvog kontakta predstavnik kompanije je bio šokiran zbog otkupnine koju traže napadači. Oni su ponudili popust od 20% ako kompanija uplati novac do 28. marta. Zauzvrat bi napadači dostavili kompaniji alat za dešifrovanje i izveštaj o ranjivosti koju su iskoristili a obećali su i da će obrisati ukradene fajlove. Ukoliko kompanija ne plati, napadači prete da će objaviti fajlove za koje tvrde da su u njihovim rukama.
Napadači su upozorili Acer „da ne ponavlja sudbinu SolarWindsa“.
Otkupnina od 50 miliona dolara najveći je do sada poznati zahtev neke grupe koja radi sa ransomwareom. Prethodno, najveća tražena otkupnina bila je 30 miliona dolara, i nju je takođe tražila grupa REvil.
Kompjuterski gigant Acer napadnut je ransomwareom REvil, a napadači zahtevaju od kompanije najveću do danas traženu otkupninu od 50 miliona dolara.
Acer je tajvanski proizvođač elektronike i računar koji zapošljava približno 7000 zaposlenih. Kompanija je 2019. godine zaradila 7,8 milijardi dolara.
Grupa REvil koja je izvela napad objavila je na svom sajtu da je hakovala Acer i kao dokaz objavila slike navodno ukradenih fajlova.
Reč je o dokumentima koji uključuju finansijske tabele, bankovna stanja i komunikacije sa bankama.
Acer nije potvrdio da su pretrpeli napad ransomwarea, ali je portparol kompanije rekao da su kompanije kao što je Acer neprestano na udaru, ali da oni rutinski nadgledaju svoje IT sistema, i da su oni dobro zaštićeni od većine sajber napada. Ipak, on je priznao da su “nedavne abnormalne situacije” koje su primetili prijavili nadležnim organima u više zemalja.
Acer je rekao i da je „istraga u toku” i da “iz bezbednosnih razloga” ne mogu da komentarišu detalje.
Kako je izvestio BleepingComputer, pregovori napadača sa Acerom počeli su 14. marta, i tokom prvog kontakta predstavnik kompanije je bio šokiran zbog otkupnine koju traže napadači. Oni su ponudili popust od 20% ako kompanija uplati novac do 28. marta. Zauzvrat bi napadači dostavili kompaniji alat za dešifrovanje, izveštaj o ranjivosti koju su iskoristili i obrisali ukradene fajlove. Ukoliko kompanija ne plati, napadači prete da će objaviti fajlove za koje tvrde da su u njihovim rukama.
Napadači su upozorili Acer „da ne ponavlja sudbinu SolarWinda“.
Otkupnina od 50 miliona dolara najveći je do sada poznati zahtev. Prethodno, najveća tražena otkupnina bila je 30 miliona dolara, i nju je takođe tražila grupa REvil.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade