350 lažnih ekstenzija za Google Translate kriju malver ABCsoup
Vesti, 11.07.2022, 08:00 AM
Firma za mobilnu bezbednost Zimperium upozorila je na malver ABCsoup koji maskiran kao dodatak za Google Translate. ABCsoup je deo kampanje koja cilja ruske korisnike veb-pregledača Google Chrome, Opera i Mozilla Firefox.
Malver zaobilazi većinu bezbednosnih rešenja, kao i bezbednosne kontrole koje se nalaze u zvaničnim prodavnicama ekstenzija.
Lažni dodaci za pregledač dolaze sa istim ID-om ekstenzije kao i Google prevodilac - „aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb“, kako bi se korisnici prevarili i poverovali da su instalirali legitimni dodatak.
Estenzije nisu dostupne u zvaničnim veb prodavnicama veb-pregledača. Umesto toga, one se isporučuju kao različiti izvršni fajlovi Windowsa koji instaliraju dodatak u veb-pregledač žrtve.
U slučaju da ciljani korisnik već ima instaliranu ekstenziju Google Translate, lažna zamenjuje originalnu verziju zbog većeg broja verzija (30.2.5 naspram 2.0.10).
„Kada je ovaj dodatak instaliran, Chrome veb prodavnica pretpostavlja da je to Google prevodilac, a ne zlonamerna ekstenzija jer veb prodavnica proverava samo ID-ove ekstenzija“, navodi Zimperium.
Sve uočene varijante ekstenzije prikazuju iskačuće prozore, prikupljaju lične podatke zbog prikazivanja oglasa specifičnih za cilj, pretragu i ubacuju JavaScript koji dalje može da deluje kao špijunski softver koji snima pritiske na tastere i prati aktivnosti veb pregledača.
Glavna funkcija ABCsoupa je provera ruskih društvenih mreža kao što su Odnoklassniki i VK među otvorenim veb sajtovima u veb-pregledaču, i ako ovi sajtovi jesu otvoreni, malver prikuplja imena i prezimena korisnika, datum rođenja i pol i ove podatke šalje na udaljeni server.
Zimperijum je pripisao kampanju „dobro organizovanoj grupi“ istočnoevropskog i ruskog porekla, a ekstenzije su dizajnirane tako da izdvajaju ruske korisnike s obzirom na široku lepezu lokalnih domena.
Izdvojeno
Sajber kriminalci imaju novu trik: malver šalju poštom
Sajber kriminalci imaju novi trik za inficiranje uređaja malverom: slanje pisama, pravih pisama sa poštanskom markicom, koja sadrže zlonamerne QR k... Dalje
Lažni AI generator slika i video snimaka krade podatke sa Windows i macOS računara
Malveri Lumma Stealer i AMOS trenutno se šire preko veb sajtova na kojima se nudi aplikacija koja se lažno predstavlja kao AI generator slika i vide... Dalje
Proizvođač špijunskog softvera Pegaz nastavio sa napadima na WhatsApp i nakon što je WhatsApp podneo tužbu protiv njega
Neredigovani sudski dokumenti otkrili su da je proizvođač špijunskog softvera NSO Group priznao da je razvijao eksploatacije (exploit) kako bi moga... Dalje
Opasni malver Lumma sakriven u piratskim filmovima i serijama na torent sajtovima
Piratski sadržaj je često dobro mesto za sakrivanje malvera, i to ne bi trebalo da bude iznenađenje za ljude koji ga preuzimaju. Oni koji preduzima... Dalje
Ako je vaša lozinka na ovoj listi, promenite je odmah
NordPass je objavio svoju godišnju listu najpopularnijih lozinki na svetu i drugu godinu zaredom, lozinka „123456“ je zauzela prvo mesto ... Dalje
Pratite nas
Nagrade