Uhapšen kineski haker optužen za krađu poslovnih tajni američkih proizvođača vojnih aviona
Sajber hronika, 13.07.2014, 22:01 PM
Američke vlasti optužile su kineskog biznismena Su Bina iz Kanade za hakovanje kompjuterskih sistema američkih proizvođača vojnih aviona Boeing i Lockheed Martin i krađu poslovnih tajni ovih kompanija. Su Bin je uhapšen 28. juna u Britanskoj Kolumbiji.
Su Bin je optužen da je zajedno sa još dvojicom svojih pomagača, kineskih hakera čiji identitet još uvek nije poznat, sa računara u Kini provaljivao u sisteme američkih kompanija da bi došao do informacija o vojnim projektima koje je zatim pokušavao da proda kineskim državnim kompanijama.
Prema navodima optužnice, kineski hakeri uspeli su da dođu u posed informacija o delovima i performansama vojnog transportnog aviona C-17 čiji je proizvođač kompanija Boeing, i borbenih letelica F-22 i F-35 koje proizvodi Lockheed Martin. Prema sudskim dokumentima, Bin i njegovi pomagači uspeli su da ukradu 650000 fajlova koji su u vezi projekta C-17, odnosno da izvuku ukupno 65 GB.
Hakeri su koristili fišing za infekciju računara u kompanijama, a malver na zaraženim računarima bi, čim bi bio pokrenut, kontaktirao udaljeni server za komandu i kontrolu da bi dobio instrukcije. Hakeri su mogli obezbediti sebi trajno prisustvo na kompromitovanom sistemu i povećati privilegije da bi došli do sigurni delova mreže. Prikupljeni podaci su se u formi RAR fajlova slali računarima koji su bili pod kontrolom napadača.
Hakerski trojac se bavio sajber špijunažom od 2009. do 2013. godine, a tokom tog perioda dvojica pomagača Su Bina koji su u sudskim dokumentima označeni kao UC1 i UC2, uspeli su da ukradu informacije o 32 američka vojna projekta.
Su Bin je vlasnik Lode Technologies, avio kompanije čije je sedište u Kini, a koja ima predstavništvo u Kanadi gde živi Su Bin. On se trenutno nalazi u pritvoru u Kanadi, a pred sudom u Vankuveru će se pojaviti 18. jula.
Portparol američkog ministarstva pravde izrazio je duboku zabrinutost zbog sajber krađe osetljivih informacija i istakao da će SAD nastaviti da koriste sva sredstva koja su im na raspolaganju da bi ojačale sajber bezbednost i suprotstavile se sajber kriminalu.
U saopštenju kompanije Boeing je rečeno da je Boeing sarađivao sa istražiteljima i da će nastaviti da to radi kako bi se zaustavili pojedinci odgovorni za ekonomsku špijunažu i trgovinu poslovnim tajnama američkih kompanija.
Izdvojeno
Još jedan haker iz zloglasne ransomware grupe NetWalker osuđen na 20 godina zatvora
Jedan od članova ransomware grupe NetWalker osuđen je na 20 godina zatvora nakon što se izjasnio krivim po optužbama u vezi sa izvođenjem sajber ... Dalje
Uhapšen glavni programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu''
Američko ministarstvo pravde objavilo je hapšenje Rostislava Paneva, državljanina Rusije i Izraela, optuženog da je glavni programer operacije ran... Dalje
Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, uhapšeni administratori sajtova
Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada. Akcija je bila deo ... Dalje
Policija zatvorila Manson Market, onlajn platformu za prodaju ukradenih podataka, uhapšene dve osobe
Evropol je saopštio da su policijske snage nekoliko evropskih zemalja razbile kriminalnu mrežu koja je rukovodila platformom Manson Market, koja je ... Dalje
Vlasnik nekada najveće platforme za trgovinu narkoticima i sajber kriminal osuđen u Rusiji na doživotni zatvor
Sud u Rusiji osudio je vođu kriminalne grupe koja je rukovodila sada zatvorenom darknet platformom Hydra Market na doživotni zatvor. Pored toga, vi... Dalje
Pratite nas
Nagrade