Ruski haker, autor bankarskog trojanca NeverQuest, osuđen u SAD na 4 godine zatvora

Sajber hronika, 25.11.2019, 03:30 AM

Ruski haker, autor bankarskog trojanca NeverQuest, osuđen u  SAD na 4 godine zatvora

Okružni sud Južnog okruga Njujorka osudio je na četiri godine zatvora ruskog hakera Stanislava Vitalijeviča Lisova (34), tvorca bankarskog trojanca NeverQuest.

Lisova su španske vlasti uhapsile na aerodromu Barselona - El Prat, u januaru 2017., i po zahtevu FBI izručile ga Sjedinjenim Državama 2018. godine.

Ranije ove godine, Lisov se izjasnio krivim za hakovanje računara i pokušaj krađe najmanje 4,4 miliona dolara od stotina žrtava, pomoću bankarskog trojanca NeverQuest.

Kao i svaki drugi sofisticirani bankarski trojanac, i NeverQuest, koji je poznat i po nazivima Vawtrak i Snifula, omogućava napadačima daljinsku kontrolu zaraženih računara i krađu poverljivih informacija.

NeverQuest je postao toliko popularan među hakerima da je 2015. bio drugi najpopularniji bankarki trojanac u svetu, da bi 2016. godine preuzeo titulu najpopularnijeg malvera ove vrste.

Prema saopštenju za medije američkog Ministarstva pravde, Lisov i njegovi saučesnici distribuirali su NeverQuest širom sveta od juna 2012. do januara 2015. i to preko društvenih mreža, fišing emailova i servisa za slanje fajlova, a koristili su exploit komplete i drive-by downloads kao inicijalne vektore infekcije.

Ukradeni podaci za prijavu su se zatim koristili za krađu novca sa bankovnih računa žrtava na različite načine: prebacivanjem novca sa računa žrtve, podizanjem sa bankomata i trošenjem na kupovinu skupih stvari na internetu.

"Lisov i njegovi saučesnici pokušali su da ukradu najmanje oko 4,4 miliona dolara koristeći NeverQuest, a ukrali su najmanje 855000 dolara sa računa svojih žrtava", tvrdi se u optužnici.

Osim što je napravio i koristio NeverQuest za svoje lično bogaćenje, Lisov je odgovoran i za održavanje i iznajmljivanje botnet servera koji su sadržali listu od skoro 1,7 miliona ukradenih podataka za prijavu, uključujući korisnička imena, lozinke i sigurnosna pitanja i odgovore.

Za krivično delo zavere sa ciljem hakovanja računara propisana je maksimalna kazna do pet godina zatvora. Lisov je u februaru ove godine potpisao sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivice.

Kada bude pušten na slobodu, što bi trebalo da se dogodi za 4 ili 5 meseci, s obzirom da je vreme koje je proveo u pritvoru uračunato u kaznu, Lisov će još 3 godine biti pod nadzorom. Njegov advokat Arkadij Buk je izjavio da će Lisov na proleće verovatno biti izručen Rusiji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Američko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice članova ransomware grupe LockBit , a dva člana bande uhapšena su u Francuskoj i Ukrajin... Dalje