Letonka optužena za stvaranje trojanca Trickbot, koji je zarazio milione računara širom sveta
Sajber hronika, 07.06.2021, 10:00 AM
Američko tužilaštvo u Klivlendu, u saveznoj državi Ohajo, podiglo je optužnicu protiv Letonke Ale Vit (55) zbog njene uloge u međunarodnoj kriminalnoj organizaciji koja je odgovorna za stvaranje i širenje bankarskog trojanca Trickbot, saopštilo je američko Ministarstvo pravde.
Ala Vit, poznata po nadimku Maks, uhapšena je u Majamiju pre četiri meseca.
Prema optužnici, Vit je bila deo kriminalne organizacije poznate pod imenom “Grupa Trickbot”, koja je delovala iz Rusije, Belorusije, Ukrajine i Surinama. Sama Vit je pre hapšenja živela u Surinamu.
Trickbot je zarazio milione računara, a korišćen je krađu ličnih i finansijskih informacija miliona ljudi iz celog sveta, ali i dodatnu infekciju računara ransomwareom.
Prema optužnici, Vit je radila kao programer u grupi Trickbot, a navodno je napisala kod za kontrolu, primenu ransomwarea i plaćanja.
Trickbot je sajber kriminalcima omogućavao isporuku malvera na kompromitovane računare radi krađe ličnih i finansijskih podataka, uključujući podatke za prijavu, brojeve kreditnih kartica, e-mailove, lozinke, datume rođenja, brojeve socijalnog osiguranja i adrese.
Kada bi došli do informacija, napadači su ih koristili za pristup bankovnim računima žrtava, izvršavanje neovlašćenih elektronskih transfera sredstava i pranje novca preko računa žrtava.
Prema optužnici, Vit i njeni saučesnici su uz pomoć Trickbota krali novac i poverljive informacije od pojedinaca, preduzeća i banaka u Australiji, Belgiji, Kanadi, Nemačkoj, Indiji, Italiji, Meksiku, Španiji, Rusiji, Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji.
Kada se pojavio 2014. godine, Trickbot je bio bankarski trojanac, da bi kasnije evoluirao i postao veoma popularan među sajber kriminalcima zbog svoje modularne prirode koja omogućava da se koristi za različite vrste napada.
Pored optužbe da je Vit pomogla u pisanju koda za Trickbot, tužilaštvo tvrdi da je ona umešana i u ucenjivanje žrtava. Vit i njeni saučesnici navodno su primoravali žrtve da kupuju poseban softver preko bitkoin adrese pod kontrolom grupe Trickbot kako bi dešifrovali svoje fajlove.
Vit je takođe navodno dala grupi kod Trickbota koji je nadgledao i pratio ovlašćene korisnike malvera, a razvijala je i alate i protokole za čuvanje ukradenih podataka za prijavu.
Ako bude osuđena, mogla bi da dobije kaznu do 87 godina zatvora.
Informacije o ostalim optuženima trenutno su poverljive.
Izdvojeno
Uhapšen administrator ransomwarea Phobos koji je korišćen za napad na katastar 2022. godine
Južna Koreja izručila je Sjedinjenim Američkim Državama ruskog državljanina Evgenija Pticina (42), koji je osumnjičen da je bio administrator op... Dalje
Operacija Sinergija: globalna policijska akcija protiv sajber kriminala, uhapšena 41 osoba
Interpol je ove nedelje objavio da je tokom velike globalne policijske akcije pod nazivom Operacija Sinergija uhapšena 41 osoba, zaplenjeno na stotin... Dalje
Ugašena platforma za DDoS napade, uhapšeni administratori platforme
Nemačka policija je zatvorila platformu koja se koristila za izvođenje DDoS napada i uhapsila dvojicu muškaraca koji su navodno upravljali platform... Dalje
Zaplenjeni serveri malvera Redline i Meta, policija tvrdi da imaju imena sajber kriminalaca koji su koristili malvere
Holandska policija je saopštila je da su vlasti dobile „pun pristup serverima Redline i Meta infostealer malvera“. U „Operaciji Mag... Dalje
Članovi zloglasne ransomware grupe REvil osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne
Četiri člana sada rasformirane ransomware grupe REvil osuđena su na višegodišnje zatvorske kazne u Rusiji, što je jedan od retkih slučajeva u k... Dalje
Pratite nas
Nagrade