Google i Facebook prevareni za 100 miliona dolara

Sajber hronika, 03.05.2017, 00:00 AM

Google i Facebook prevareni za 100 miliona dolara

Pre nešto više od mesec dana američko Ministarstvo pravde je saopštilo da je državljanin Letonije Evaldas Rimasauskas optužen da je prevario dve američke tehnološke kompanije koje su na bankovne račune koji su bili pod njegovom kontrolom prebacile 100 miliona dolara. Imena kompanija nisu otkrivena, ali je tužilac napomenuo da je jedna od njih specijalizovana za internet usluge i proizvode, dok je druga multinacionalna kompanija koja je vlasnik jedne društvene mreže.

Ispostavilo se da su dve prevarene kompanije Google i Facebook. Njihovi zaposleni su naseli na fišing zahvaljujući kome je Rimasauskas navodno izvukao od dve kompanije 100 miliona dolara.

"Ovaj slučaj bi trebalo da posluži kao poziv na buđenje za sve kompanije - čak i najsofisticiranije - da i one mogu biti žrtve fišing napada kriminalaca", rekao je tada američki tužilac. "I ovo hapšenje treba da posluži kao opomena svim sajber kriminalcima da ćemo im pratiti tragove, gde god da su i smatrati ih odgovornim."

Četrdesetosmogodišnji Rimasauskas uhapšen je u martu u Letoniji gde je 2014. registrovao svoju kompaniju pod istim imenom koje nosi i poznati azijski proizvođač hardvera. On je u nekoliko banaka otvorio račune na ime svoje firme.

On je falsifikovao emailove tako da su izgledali kao emailovi zaposlenih u pomenutoj azijskoj kompaniji, i počeo da šalje račune na adrese dve američke tehnološke kompanije. Pošto su američke kompanije poslovale sa dobavljačem hardvera, sa kojim su imale multimilionske ugovore, emailovi nisu izazvali nikakvu sumnju, već su kompanije počele da plaćaju račune.

Novac je uplaćivan na račune banaka na Kirpu i u Letoniji. Pre nego što je prevara otkrivena, na njegove račune je uplaćeno više od 100 miliona dolara. Da ne bi bio otkriven je raspoređivao novac na više računa banaka u Letoniji, Mađarskoj, Slovačkoj i Hong Kongu.

Deo svog plana Rimasauskas je sproveo slanjem fišing emailova zaposlenima u azijskoj kompaniji. On bi se na taj način domogao fajlova koji su mu pomogli da falsifikuje ugovore i potpise direktora kompanije u čije ime se obraćao američkim kompanijama. Na isti način falsifikovao je i pečat te firme.

Magazin Fortune je objavio da su prevarene kompanije Google i Facebook, a da je kompanija u čije ime je haker iz Letonije slao račune Quanta Computer, tajvanska kompanija koja osim sa Googleom i Facebookom i sa Appleom i Amazonom.

Facebook i Google su priznali da su žrtve prevare. Iz Facebooka kažu da su uspeli da povrate najveći deo svojih sredstava i da sarađuju sa policijom. Iz Googlea su rekli da su uspeli da vrate svoj novac.

Rimasauskas je optužen za krađu i pranje novca i krađu identiteta zbog čega bi mogao narednih 20 godina mogao da provede iza rešetaka. Istraga je još uvek u toku. Rimasauskas koji poriče da je umešan u ovu prevaru, trenutno se bori protiv izručenja SAD.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Američko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice članova ransomware grupe LockBit , a dva člana bande uhapšena su u Francuskoj i Ukrajin... Dalje