Google i Facebook prevareni za 100 miliona dolara
Sajber hronika, 03.05.2017, 00:00 AM
Ispostavilo se da su dve prevarene kompanije Google i Facebook. Njihovi zaposleni su naseli na fišing zahvaljujući kome je Rimasauskas navodno izvukao od dve kompanije 100 miliona dolara.
"Ovaj slučaj bi trebalo da posluži kao poziv na buđenje za sve kompanije - čak i najsofisticiranije - da i one mogu biti žrtve fišing napada kriminalaca", rekao je tada američki tužilac. "I ovo hapšenje treba da posluži kao opomena svim sajber kriminalcima da ćemo im pratiti tragove, gde god da su i smatrati ih odgovornim."
Četrdesetosmogodišnji Rimasauskas uhapšen je u martu u Letoniji gde je 2014. registrovao svoju kompaniju pod istim imenom koje nosi i poznati azijski proizvođač hardvera. On je u nekoliko banaka otvorio račune na ime svoje firme.
On je falsifikovao emailove tako da su izgledali kao emailovi zaposlenih u pomenutoj azijskoj kompaniji, i počeo da šalje račune na adrese dve američke tehnološke kompanije. Pošto su američke kompanije poslovale sa dobavljačem hardvera, sa kojim su imale multimilionske ugovore, emailovi nisu izazvali nikakvu sumnju, već su kompanije počele da plaćaju račune.
Novac je uplaćivan na račune banaka na Kirpu i u Letoniji. Pre nego što je prevara otkrivena, na njegove račune je uplaćeno više od 100 miliona dolara. Da ne bi bio otkriven je raspoređivao novac na više računa banaka u Letoniji, Mađarskoj, Slovačkoj i Hong Kongu.
Deo svog plana Rimasauskas je sproveo slanjem fišing emailova zaposlenima u azijskoj kompaniji. On bi se na taj način domogao fajlova koji su mu pomogli da falsifikuje ugovore i potpise direktora kompanije u čije ime se obraćao američkim kompanijama. Na isti način falsifikovao je i pečat te firme.
Magazin Fortune je objavio da su prevarene kompanije Google i Facebook, a da je kompanija u čije ime je haker iz Letonije slao račune Quanta Computer, tajvanska kompanija koja osim sa Googleom i Facebookom i sa Appleom i Amazonom.
Facebook i Google su priznali da su žrtve prevare. Iz Facebooka kažu da su uspeli da povrate najveći deo svojih sredstava i da sarađuju sa policijom. Iz Googlea su rekli da su uspeli da vrate svoj novac.
Rimasauskas je optužen za krađu i pranje novca i krađu identiteta zbog čega bi mogao narednih 20 godina mogao da provede iza rešetaka. Istraga je još uvek u toku. Rimasauskas koji poriče da je umešan u ovu prevaru, trenutno se bori protiv izručenja SAD.
Izdvojeno
Još jedan haker iz zloglasne ransomware grupe NetWalker osuđen na 20 godina zatvora
Jedan od članova ransomware grupe NetWalker osuđen je na 20 godina zatvora nakon što se izjasnio krivim po optužbama u vezi sa izvođenjem sajber ... Dalje
Uhapšen glavni programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu''
Američko ministarstvo pravde objavilo je hapšenje Rostislava Paneva, državljanina Rusije i Izraela, optuženog da je glavni programer operacije ran... Dalje
Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, uhapšeni administratori sajtova
Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada. Akcija je bila deo ... Dalje
Policija zatvorila Manson Market, onlajn platformu za prodaju ukradenih podataka, uhapšene dve osobe
Evropol je saopštio da su policijske snage nekoliko evropskih zemalja razbile kriminalnu mrežu koja je rukovodila platformom Manson Market, koja je ... Dalje
Vlasnik nekada najveće platforme za trgovinu narkoticima i sajber kriminal osuđen u Rusiji na doživotni zatvor
Sud u Rusiji osudio je vođu kriminalne grupe koja je rukovodila sada zatvorenom darknet platformom Hydra Market na doživotni zatvor. Pored toga, vi... Dalje
Pratite nas
Nagrade