Dvojica rumunskih hakera izručena SAD zbog prevara i krađe 18 miliona dolara
Sajber hronika, 09.05.2018, 10:00 AM
Rumunski hakeri Teodor Laurentiu Kosta, 41, i Robert Kodrut Dumitresku, 40, izručeni su Sjedinjenim Američkim Državama zbog optužnice koju je protiv njih podiglo američko tužilaštvo koje ih tereti za brojna krivična dela, a između ostalog i za to što su, prema tvrdnjama tužilaštva, uz pomoć fišinga od Amerikanaca ukrali 18 miliona dolara.
Njihov saučesnik, dvadesetosmogodišnji Kosmin Dragici, ostaje u pritvoru u Rumuniji, gde i dalje čeka da bude izručen Sjedinjenim Državama.
"Ovo izručenje šalje snažno upozorenje sajber kriminalcima i prevarantima širom sveta, da zajedno sa našim partnerima radimo neumorno na tome da ih dovedemo pred lice pravde", rekao je američki tužilac Bajang Džej Pak.
Prema optužnici, u periodu od oktobra 2011. do februara 2014. godine, Kosta i Dumitresku su instalirali interaktivni softver na ranjivim računarima u Sjedinjenim Državama koji je za njih obavio na hiljade automatskih telefonskih poziva i poslao na hiljade SMS poruka.
Ove poruke i telefonski pozivi su navodno dolazili od banaka. Žrtve su upućivane da pozovu određeni broj zbog navodnog problema sa svojim računima.
Kada bi žrtva nazvala taj broj, softver je od nje tražio da ostavi brojeve svojih bankovnih računa, PIN-ove i brojeve socijalnog osiguranja, koje su Kosta i Dumitresku prodavali ili koristili uz pomoć Dragicija.
Ministarstvo pravosuđa SAD opisalo je ovaj fišing terminima "vishing" (voice) i "smishing" (SMS).
U vreme hapšenja Kosta je imao brojeve 36051 bankovnog računa koje je na prevaru dobio od žrtava, navodi se u sudskim dokumentima.
Američki zvaničnici procenjuju da je šteta koju su pretrpeli američki građani veća od 18 miliona dolara.
Sjedinjenim Državama nedavno je izručeno nekoliko sajber kriminalaca. Ranije ove godine, Španija je u Ameriku deportovala ruskog hakera Petra Jureviča Levašova zbog njegovih veza sa čuvenom bot mrežom Kelihos.
U martu je ruski haker Jevgenij Aleksandrovič Nikulin izručen Sjedinjenim Državama iz Češke zbog navodnog učešća u napadima na LinkedIn, Dropbox, i sada već ugašenu društvenu mrežu Formspring.
Specijalni agent FBI Dejvid Levalej se nada da će ove ekstradicije poslužiti kao poruka sajber kriminalcima širom sveta: "Naša poruka žrtvama sajber prevare je da FBI neće dozvoliti geografskim granicama da nas zaustave u tome da gonimo i procesuiramo one koji su im prouzrokocali ogromnu finansijsku štetu."
Izdvojeno
Uhapšen administrator ransomwarea Phobos koji je korišćen za napad na katastar 2022. godine
Južna Koreja izručila je Sjedinjenim Američkim Državama ruskog državljanina Evgenija Pticina (42), koji je osumnjičen da je bio administrator op... Dalje
Operacija Sinergija: globalna policijska akcija protiv sajber kriminala, uhapšena 41 osoba
Interpol je ove nedelje objavio da je tokom velike globalne policijske akcije pod nazivom Operacija Sinergija uhapšena 41 osoba, zaplenjeno na stotin... Dalje
Ugašena platforma za DDoS napade, uhapšeni administratori platforme
Nemačka policija je zatvorila platformu koja se koristila za izvođenje DDoS napada i uhapsila dvojicu muškaraca koji su navodno upravljali platform... Dalje
Zaplenjeni serveri malvera Redline i Meta, policija tvrdi da imaju imena sajber kriminalaca koji su koristili malvere
Holandska policija je saopštila je da su vlasti dobile „pun pristup serverima Redline i Meta infostealer malvera“. U „Operaciji Mag... Dalje
Članovi zloglasne ransomware grupe REvil osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne
Četiri člana sada rasformirane ransomware grupe REvil osuđena su na višegodišnje zatvorske kazne u Rusiji, što je jedan od retkih slučajeva u k... Dalje
Pratite nas
Nagrade