Tramp: Jedina šansa TikToka je neka ''vrlo američka kompanija''
Ostale vesti, 04.08.2020, 09:00 AM
Američki predsednik Donald Tramp juče je u Beloj kući objasnio da TikTok mora da pronađe novog vlasnika do 15. septembra, ili će u protivnom biti zabranjen.
U nedelju, 2. avgusta, Microsoft je priznao da je u pregovorima o kupovini američkog poslovanja TikToka. Kompanija je na svom blogu objavila da su se direktor Microsofta Satja Nadela i predsednik Tramp sastali i da je Microsoft “spreman da nastavi razgovore o kupovini TikToka u Sjedinjenim Državama”.
Iako je Microsoft u poziciji da preuzme TikTok, a Tramp je rekao da kompanija ima prednost u nastavku pregovora, zapravo svako može da kupi kinesku aplikaciju sve dok je sedište kupca u Americi. Tramp je naglasio da onaj ko kupi TikTok mora biti veoma sigurna i „vrlo američka“ kompanija.
“Kina ne može da kontroliše (TikTok) iz bezbednosnih razloga”, rekao je Tramp. “Veoma značajan deo te cene moraće da dođe u Trezor Sjedinjenih Država, jer mi omogućavamo da se ovaj posao dogodi.”
U izjavi datoj početkom ove nedelje, Microsoft je objasnio da već razgovara sa ByteDanceom, kompanijom koja je vlasnik TikToka i američkom vladom o mogućem preuzimanju, a ishod će biti objavljen najkasnije do 15. septembra.
Microsoft kaže da bi obezbedio “bezbednost, privatnost i digitalnu zaštitu svetske klase” za TikTok. Kompanija garantuje da će, nakon što preuzimanje TikToka bude završeno, podaci američkih korisnika biti premešteni u Sjedinjene Države i potom čuvani lokalno. Ako se bilo koji podaci trenutno čuvaju izvan SAD, Microsoft bi se pobrinuo da oni budu izbrisani sa servera koji se ne nalaze u zemlji, odmah pošto budu prebačeni.
Kompanija razgovara sa ByteDanceom i o vlasništvu i upravljanju TikTokom u Kanadi, Australiji i Novom Zelandu a možda će pozvati investitore da uzmu manjinski udeo u kupovini.
Jedan od razloga zbog kojeg Tramp želi da se TikTok zabrani su njegove navodne veze sa kineskom vladom, tako da bi preuzimanje od strane Microsofta garantovalo da svi podaci o korisnicima ostaju pod kontrolom američke kompanije.
TikTok sa druge strane tvrdi da njegovi centri podataka nisu u Kini, i da za podatke ne važe kineski zakoni. ByteDance ima posebnu uslugu pod nazivom Douyin, za kinesko tržište. Kompanija tvrdi da se svi podaci američkih korisnika skladište u SAD, sa rezervnim kopijama koje se čuvaju u Singapuru.
Microsoft je razgovore sa ByteDanceom nazvao preliminarnim, i rekao da ne želi da izlazi u javnost sa informacijama o toku razgovora dok ne bude poznat konačni ishod. To bi se moglo dogoditi i pre nego što je najavljeno, možda već do kraja meseca. Koliko je Microsoft spreman da plati za TikTok u ovom trenutku nije poznato.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade