Snouden: Masovno špijuniranje neće sprečiti sledeći teroristički napad
Ostale vesti, 16.03.2015, 00:00 AM
Možda će za neke biti iznenađenje, ali bivši američki obaveštajac i trenutno najpoznatiji begunac u svetu Edvard Snouden smatra da je špijuniranje neophodno.
U video untervjuu na FutureFestu u Londonu, Snouden je rekao da je važno shvatiti da neki od tih špijunskih programa zaista služe svrsi, tako da moramo videti gde treba podvući granicu.
A ključno za to je razumevanje prave svrhe masovnog nadzora: ciljevi nisu teroristi i to nikada neće zaustaviti teroristički napad.
Napadači na Šarli Ebdo ili kanadski parlament su bili poznati vlastima, rekao je Snouden.
“Oni (programi) neće zaustaviti ni sledeće napade”, kaže Snouden. “Zato što to nisu programi za javnu bezbednost. To su špijunski programi.”
Međutim, Snouden kaže da su oni veoma vredni u smislu špijuniranja. “Špijuniranje ima prednosti, dajući vladama informacije o svemu, od trgovinskih pregovora do onih o stranim vojskama. Neke od ovih stvari su vredne, ali ako želite da zadržite te stvari morate imati ovakvu raspravu u javnosti”, rekao je Snouden.
“Ali pitanje koje mi kao društvo moramo postaviti je da li su naša kolektivna prava cena male prednosti koja je u našoj sposobnosti da špijuniramo”, rekao je Snouden.
Snouden je istakao da kada je reč o masovnom nadzoru imamo izbor - ukoliko ne želimo da živimo u svetu gde će vlasti moći da vide sve što kažete ili uradite koristite end-to-end enkripciju, kaže Snouden.
On smatra da mnogo lakše zaštititi komunikacije dok su u tranzitu nego primorati zakonodavstvo svake zemlje u svetu da kaže da se to ne može raditi.
Snoudenu je postavljeno pitanje o podršci Wikileaksa dok je tražio utočište. On se zahvalio organizaciji na pomoći, ali je rekao da ne zamera ništa drugim organizacijama koje nisu pomogle, dodajući da zaista nije bilo razumno da se umešaju u to.
Aplauz je odjeknuo dvoranom kada je Snouden odgovorio na poslednje pitanje prisutnih na FutureFestu: “Kako se snalazite?”
On je odgovorio da je pre nego što se sve ovo desilo, mnogo više razmišljao unapred, misleći na odmore, penzionisanje i na to šta je sledeće u njegovom životu. “Jedna od neočekivano oslobađajućih stvari kada postanete svetski begunac je da ne brinete mnogo o sutra, brinete o danas. Neočekivano, to mi se veoma sviđa”, zaključio je Snouden.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade