Posle LinkedIna, i Yahoo se povlači iz Kine
Ostale vesti, 03.11.2021, 09:00 AM
Yahoo je poslednja u nizu američkih tehnoloških kompanija koja se zbog strožih propisa povlači iz Kine. Kompanija je saopštila da je do ove odluke došlo zbog „sve izazovnijeg poslovnog i pravnog okruženja u zemlji“.
Korisnike Yahooa u Kini sada čeka poruka u kojoj se kaže da Yahoo sajtovi više nisu dostupni.
„Yahoo ostaje privržen pravima naših korisnika i besplatnom i otvorenom internetu. Zahvaljujemo našim korisnicima na podršci“, navodi se u saoštenju kompanije.
Yahooov potez usledio je posle najave Microsofta da se njegova poslovna mreža LinkedIn povlači iz Kine zbog znatno izazovnijih uslova poslovanja i sve većih zahteva vlasti Pekinga.
Kina se nalazi usred reforme koja utiče na velike tehnološke kompanije, kako domaće, tako i strane. Niz zakona usvojenih poslednjih godina doprineli su tome da Kina za Yahoo i druge strane kompanije postane „izazovno“ tržište. Zakon o zaštiti ličnih podataka koji je stupio na snagu 1. novembra je jedan od njih.
Kineski zakon o zaštiti podataka uvodi niz pravila o tome kako se podaci mogu prikupljati i čuvati, a prekršiocima prete potencijalno ogromne kazne do 5% godišnjeg prometa kompanije. Strani subjekti koji obrađuju korisničke podatke, kao što su veb kolačići, moraju biti prisutni ili imenovati predstavnika u Kini, odgovornog za sprovođenje zakona.
Na neki način, kineski zakon se ne razlikuje od zakona koji štite privatnost u EU ili SAD, ali političko okruženje u Kini koja je poznata po cenzuri interneta, se značajno razlikuje od onog u mnogim zapadnim zemljama.
Neke zapadne tehnološke kompanije kritikovane su zbog povezivanja sa Kinom ili zbog toga što tamo čuvaju korisničke podatke. Čak i kineske kompanije trpe posledice ovih promena, koje su kako piše BBC, deo petogodišnjeg plana države da reguliše svoju ekonomiju.
Zabranjena je trgovina kriptovalutama, a Alibaba je ranije ove godine dobila rekordnu kaznu od 2,8 milijardi dolara zbog zloupotrebe monopolske pozicije na tržištu. I industrija igara nije pošteđena pošto su kineski zvaničnici uporedili igre sa digitalnim drogama, a uvedena su i pravila koja ozbiljno ograničavaju dečiju upotrebu onlajn igara.
Nekada najveći rival Googleu kao pretraživaču, Yahoo je kompanija koja poslednjih godina gubi bitku sa mlađim tehnološkim gigantima kao što su Facebook i Twitter.
Izdvojeno
OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT
Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Pratite nas
Nagrade