Microsoft objavio svoj prvi izveštaj o zahtevima vlasti za podacima korisnika
Ostale vesti, 22.03.2013, 10:03 AM
Posle Google-a i Twitter-a, i Microsoft je objavio svoj prvi izveštaj o transparentnosti sa podacima o broju zahteva za korisničkim podacima koje su kompaniji uputile vlasti država iz celog sveta. Izveštaj sadrži i podatak o broju zahteva na koje je kompanija odgovorila pozitivno, kao i informacije o tome koje je podatke o korisnicima kompanija dostavljala podnosiocima zahteva.
Microsoft je odgovorio na zahteve za korisničkim podacima koji su stigli iz 46 zemalja sveta, i to u slučajevima kada je bila potvrđena njihova legitimitnost.
Tokom prošle godine Microsoft-u je upućeno 70 665 zahteva za korisničkim podacima, a najveći broj zahteva je stigao iz Turske (11 434). Nešto manje zahteva je došlo iz SAD (11 073). Mnogi od zahteva su se odnosili na više od jednog korisnika, te su ovim zahtevima traženi podaci o ukupno 122 015 korisnika.
Microsoft je najčešće izlazio u susret američkim vlastima i to odgovarajući na 1544 zahteva od 1 558 zahteva na koje je odgvoreno pozitivno, tako što je Microsoft dostavio neke od traženih podataka, kao što su naslov ili sadržaj emaila ili fotografiju sa SkyDrive-a. Ostale zemlje koje su dobijale podatke o korisnicima od Microsoft-a su Brazi, na čije je zahteve 7 puta odgovoreno pozitivno, Kanada (1), Irska (5) i Novi Zeland (1).
Zahtevi koji se odnose na ono što u Microsoft-u nazivaju “transakcionim” podacima, koji uključuju podatke kao što su IP adresa, ime korisnika, adresu stanovanja, su mnogo brojniji i u 80% slučajeva na takve zahteve je odgovarano.
Turska i ovde zauzima prvo mesto, sa 8 997 zahteva na koje je odgovoreno, a za njom slede SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka sa ukupno 7000 odgovora na zahteve.
Samo na 16,8% zahteva za ovakvim podacima nije odgovoreno jer nije bilo relevatnih podataka za naloge na koje su se odnosili zahtevi. Neki od tih zahteva nisu ispunjavali zakonske uslove, a većina takvih zahteva je došla iz SAD.
Podaci o zahtevima koji se odnose na korisnike Skype-a izdvojeni su u izveštaju.
Najveći broj zahteva o korisnicima Skype-a došao je iz Velike Britanije, 1 268 od ukupno 4 713. Slede SAD sa 1 154. Ukupno su zatražene informacije o 15 409 različitih Skype naloga. Ni na jedan zahtev nije odgovoreno objavljivanjem sadržaja korisnika, ali na određeni broj zahteva za transkacionim podacima je odgovoreno pozitivno.
Manjak informacija o Skype-u neće se dopastiinternet aktivistima i organizacijama koje zastupaju privatnost korisnika na internetu i koje su krajem januara ove godine uputile otvoreno pismo Microsoft-u, pozivajući kompaniju da objavi podatke o tome koje podatke korisnika Skype-a kompanija prikuplja i kakva je procedura kompanije u vezi zahteva za podacima korisnika, kao i kakva je veza Microsoft-a sa kineskom kompanijom TOM Online koja koristi licenciranu Skype tehnologiju za svoju modifkovanu verziju Skype-a namenjenu kineskim korisnicima čiji je komunikacija cenzurisana. Microsoft još uvek nije odgovorio na ovo pismo.
Microsoft planira da izveštaje o transparentnosti objavljuje svaki šest meseci.
Izdvojeno
OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT
Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Pratite nas
Nagrade