Microsoft nastavlja borbu sa američkim vlastima oko predaje emailova koji se čuvaju izvan SAD
Ostale vesti, 10.09.2015, 08:30 AM
Microsoft nastavlja borbu pred američkim federalnim sudom u sporu sa američkom vladom koja tvrdi da kompanije koje posluju u SAD moraju predati podatke sačuvane u drugim državama u slučajevima kada postoji validan nalog za pretres. Američko ministarstvo pravde tvrdi da vlada SAD ima pravo da zahteva bilo čije emailove od svih email provajdera čije je sedište u SAD.
Spor se vodi zbog slučaja od pre dve godine kada su američke vlasti zatražile od kompanije Microsoft da preda emailove sačuvane na serverima kompanije u Dablinu, u Irskoj, koji navodno sadrže pojedinosti o prodaji narkotika. Američke vlasti su sa nalogom za pretres tražile od kompanije da preda emailove koji su bili važni za istragu u vezi prodaje narkotika, a identitet osobe čije su emailove od Microsofta tražile američke vlasti do danas nije otkriven.
Bez obzira na moral i nezakonitost ovakvih aktivnosti, Microsoft je od početka spora inisistirao da ne može da preda podatke zaštićene irskim i evropskim zakonima o zaštiti podataka.
Microsoft tvrdi da bi pristup američke vlade omogućio narušavanje teritorijalnog integriteta suverenih država i da bi američke vlasti trebalo da koriste ugovore o pravnoj pomoći ako žele pristup informacijama koje se čuvaju u Irskoj i drugim centrima podataka izvan SAD. Irska se izjasnila da bi takav zahtev američkih vlasti bio razmotren veoma brzo.
Zbog takvih tvrdnji, američko ministarstvo pravde je prošle godine izvelo tehnološku kompaniju na sud. Međutim, Microsoft je ostao čvrst u protivljenju odluci suda koji je presudio u koristi američke vlade, odbijajući da preda emailove i tvrdeći da bi tako nešto značilo kršenje zakona o privatnosti.
Američke vlasti međutim ne vide problem, tvrdeći da je Microsoft čije je sedište u SAD pod jurisdikcijom američkih sudova i da vlasti mogu primorati kompaniju da preda podatke koje kontroliše, čak i ako su oni sačuvani u inostranstvu. Sud je prošle godine presudio u korist američke vlade.
Međutim, advokat Microsofta je upozorio da bi takva praksa otvorila vrata drugim državama da na sličan način traže od Microsofta da preda emailove Amerikanaca koji se čuvaju u SAD.
S obzirom da se ovaj slučaj smatra testom kojim će se odrediti moć američkih vlasti kada su u pitanju tehnološke kompanije koje nude cloud servise, brojne američke kompanije, među kojima su i Apple, Amazon, HP, eBay, AT&T, Verizon i Saleforce, su dale podršku Microsoftu u ovom slučaju.
Microsoft je već najavio da će nastaviti borbu čak i ako i ako izgubi u žabenom postupku. Advokat kompanije je rekao da ako bude potrebno oni će se žaliti najvišem sudskom organu - Vrhovnom sudu SAD.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade