Microsoft blokirao programere iz zemalja kojima su SAD uvele sankcije
Ostale vesti, 30.07.2019, 02:00 AM
Microsoft je postao vlasnik GitHuba a sada je kompanija zabranila programere iz nekoliko zemalja zbog novih američkih sankcija.
Kompanija je zabranila pristup nalozima programerima sa sedištem na Krimu, u Iranu, Kubi, Severnoj Koreji i Siriji.
Prvi kome se to dogodilo je ruski programer Anatolij Kaškin koji živi na Krimu koji je pod američkim sankcijama. U tekstu koji je objavio na svom profilu, Kaškin napominje da mu GitHub više ne dozvoljava da kreira i pristupa privatnim GitHub repozitorijumima, otkrivajući da je i njegov web sajt oboren jer je bio hostovan na Microsoftovom servisu.
Kaškin je programer GameHuba, Linux launchera za igre koji služi kao objedinjena platforma za Steam, GOG i Humble Bundle.
„Moj GitHub nalog je ograničen zbog američkih sankcija, jer živim na Krimu. Možda u budućnosti neću moći da održavam GameHub“, objasnio je on, otkrivajući da ne može da kreira privatne repozitorijume, a postojeći su onemogućeni.
Iako trenutno razmišlja o prelasku na alternativne servise poput GitLaba, premeštanje projekta nije lako.
GitHub, sa druge strane, kaže da je to što rade u skladu sa zakonom.
„Zbog ograničenja zakona o kontroli trgovine u SAD, vaš GitHub nalog je ograničen. Za pojedinačne naloge možete imati ograničen pristup besplatnim uslugama javnog skladišta GitHuba samo za ličnu komunikaciju“, stoji u obaveštenju koje je prikazano blokiranim programerima.
Iranskom programeru Hamedu Saidi je takođe zabranjen GitHubu.
„GitHub mi je blokirao nalog, misle da razvijam nuklearno oružje“, kaže on.
Saidi objašnjava da mu je blokiran nalog jer živi u Iranu, zemlji koja je takođe pod američkim sankcijama. Nakon što se više puta obratio Netu Fridmenu, generalnom direktoru kompanije GitHub, konačno je dobio odgovor.
„Bolno mi je kad čujem kako trgovinska ograničenja štete ljudima. Trudili smo se da ne učinimo više od onoga što zakon nalaže, ali naravno ljudi su i dalje pogođeni. GitHub podleže američkom trgovinskom zakonu, baš kao i svaka kompanija koja posluje u SAD“, objasnio je izvršni direktor GitHuba.
Za sada programeri ne mogu puno da urade, osim da se nadaju da će GitHub pronaći način da ispoštuje američke sankcije bez štete za njihove projekte. Servis je navodno stupio u kontakt sa američkim regulatorima da bi se razgovoralo o ovim problemima i uskoro bi trebalo da saznamo šta je rezultat tih razgovora.
Izdvojeno
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Pratite nas
Nagrade